Menu

2014 Üniversite Kontenjanları Artacak mı

Kontenjanları Artıyor mu, 2014 Üniversite Kontenjanları Artacak mı öğrencilerin sayısı artması ile birlikte kontenjanlar da artışa geçilerek seçecekleri üniversitelere girme imkanları daha yüksek olacaktır. Geçtiğimiz yıllarda yapılmayıp bu sene özellikle öğrencilere sağlanan imkanlardan birisidir.

Üniversite adaylarının sabırsızlıkla eklediği haber nihayet YÖK tarafından açıklandı. Tercih yapacak olan kişilerin kontenjanların %10 arttırıldığı göz önünde bulundurarak başvurularını öyle gerçekleştirmeleri gerektiğini ifade etmiştir. Toplam 1 milyon 6 kişiye yükseltilerek öğrencilerin tercihlerinde daha çok alan sağlanmıştır. Üniversite öğrencilerinin sayısında arttırılması ile birlikte eğitimde iyileşme adına alınmış kararlardan birisi olmuştur.

Başvurular ile birlikte bu sene yapılan üniversite sınavına 489 bin, lise mezunu 300 bin, başka bir üniversite okuyan 115 bin, üniversite mezunu 32 bin, kaydı silinen üniversite öğrencileri 9 bin olarak toplam 900 bin civarında kontenjana ihtiyaç olduğundan dolayı düzenlemeye gidilmiştir. Artış sağlanarak öğrencilerin eğitimlerini almaları ve geleceğe hazır bir nesil olması beklenmektedir. Okumak istedikleri bölümün kontenjanlarının da artış sağlamasından dolayı girişlerin daha kolay olacağına yönelik açıklamalar gelmiştir.

kontenjan

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir