23 Nisan Niçin Bayram Olarak Kutlanır

23 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmasının sebebi Atatürk’ün Türk milletinin Türkiye için çabaları, milli iradenin tecelli ettiği bu zamanda 23 Nisan günü geleceğin büyükleri olan çocuklara armağan edilmesidir. Mustafa Kemal Atatürk, bizler için en iyisini düşünerek ulusumuzu biz çocuklara armağan etmiştir. Atatürk’e ne kadar teşekkür etsek azdır.

Osmanlı Devleti döneminde ülke padişahlık sistemi ile yönetilirdi. Yönetimde söz sahibi tek kişi vardı oda padişah olmaktaydı. TBMM açılmasıyla beraber egemenlik kayıtsız şartsız milletin olmuştur. Ulusal Egemenliğin olduğu ülkelerde güç halka aittir. Seçme ve seçilme hakları doğrultusunda yönetecek olan kişileri seçebilirler. Geleceklerine dair halkın kendi kararını vermesi daha güçlü ülkeye işaret etmektedir. Osmanlı Devleti döneminde egemenlik padişahtaydı ve ülkeyi yönetirdi. Kararına kimsenin itiraz edemediği gibi bu konuda oldukça güçlüydü.

Atatürk’ün yaptığı yenilikler sayesinde ulusal egemenliğimizi çocuklara armağan ederek Türk milletini gururlandırmıştır. Türk milletinin azim ve kararlılıkla verdiği mücadele sonucunda kendi kararları ile ulusunu muasır medeniyetler seviyesine yükselteceğine inanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here