Menu

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kompozisyon

Cumhuriyet halkın kendi iradesi doğrultusunda kendisini yönetmesidir. Atatürk ve arkadaşlarının önderliği doğrultusunda kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden sonra Cumhuriyet 29 Ekim’de ilan edildi. Özgürlüğümüzü ilan ettiğimiz dönem olarak bilinip Cumhuriyet döneminin bir yerlere gelmesi için milyonlarca kişinin kanı dökülmüştür. Özgürlük ve bağımsızlığın mücadelesinde her yaştan insanın ruhları semaya doğru yükseldi. Toprak ve ülke için yeni sınırlar belirlendi. Cumhuriyet insanların özgürlüğüne ulaşmasını sağladı. Adaletin sembolü olduğu gibi Cumhuriyet Türk milletinin hürriyeti altına alındı.

Cumhuriyetin bugün var olmasının nedeni temelinde demokrasinin olmasıdır. Her yıl yaşanan zorlukların hatırlanması ve cumhuriyetin kuruluşu ile ilgili 29 Ekim tarihinde kutlamalar, törenler, anma günleri yapılarak hatırlanır. Türk milletinin yüreklerinde yatan en derin günlerdendir. Özgürlüğünü en güzel anlatandır. Halkın seçimleri doğrultusunda Cumhuriyet yönetilerek gelecek nesillere taşınacaktı. Atatürk tarafından verilen en güzel hediye olmuştur. Mücadeleler sayesinde kazanılan Cumhuriyet sonsuzluğa doğru yola çıkmıştır.

Bizlere emanet edilen Cumhuriyet Türk gençleri tarafından sonsuzluğa taşınmasını sağlamıştır. Cumhuriyet geleceğimizin garantisi olduğu gibi insanlık için yeni bir adımın yoludur. Sadakatimiz ve inancımız ile geleceğin en büyük uygarlıklarından olacağız.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.