A Vitamini Nelerde Bulunur Eksikliğinde Ne Olur

A Vitamini geniş bir grubun genel adıdır. Bu grupta bulunan bütün öğeler sağlığımıza ayrı ayrı ayrı fayda sağlar. Bitkisel ve hayvansal gıdalardan aldığımız A vitaminini arasındaki farkı bilerek yapacağımız beslenme vitamini tam olarak almamızı sağlar.

Hayvansal gıdalardan alınan A vitamini bağışıklık sistemi hastalıklardan korunmak için, Bitkisel kaynaklardan alınan A vitamini ise antioksidan ve iltihap önleyici, göz sağlığına faydası olan bir vitamindir.

Pazı, kayısı, lahana, kuşkonmaz, marul, patlıcan, brokoli, nane, havuç, kereviz, karnı bahar, hurma, ıspanak, çilek, taze fasulye, mercimek, şalgam, portakal, greyfurt, maydanoz, armut, elma, patates ve domates, pırasa.

Koyun eti, yumurta, süt, dana eti, balık, tavuk eti ve av hayvanlarının eti, karides, ton balığı, keçi sütü, yoğurt, ciğer, yumurta, ekmek ve hamur işlerinin tüketilmeleri önemlidir.

Göz ve Kornea iltihabı, göz kuruluğu, gece körlüğü, solunum yolu ve idrar yolu enfeksiyonları, cilt kuruluğu ile çocuklarda büyüme yavaşlığı A vitamini eksikliğinde gelişen hastalıklar olarak bilinmektedir. Önemli vitaminlerimizdendir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here