Menu

Açgözlülük İle İlgili Kompozisyon

İnsanın sahip olduklarına karşı hiç şükretmeyerek her zaman fazlasını istemesi açgözlülüktür. Elindekilerle yetinmeyerek başkasının sahip olduklarını ister, doyumsuz olarak hareket eder. Normal yaşantımızda karşımıza bu tür insanlar sıkla çıkarlar. Elindekilere rağmen daha fazlasını istediğini görürüz. Ayrıca açgözlülük insanların mal mülkün yanı sıra yemekte doymasına rağmen yemeye devam etmek istemesidir.

Açgözlülük beraberinde israfı zararı getirir. Dinimizde de yasaklanan davranışlardan sayılıyor. Sahip olduklarımıza daima şükretmeli değerini bilerek açgözlülük yapılmamalı. İnsan kendi içinde o istek havasından uzaklaşarak kendini iyi yerlere getirmeli. Dinimizde nefisten bahsedilerek açgözlülük ifade edilir. Doymayan nefse sahip insanlar her zaman fazlasını ister, sahip oldukları mutlu etmediği gibi başkalarının sahip olduklarını isterler. Daha fazla kazanmak, yemek yeme isteği, eşya satın almak, gördüğü her şeye sahip olma duygusudur. Dünya herkese yetecek kadar büyük ama insanlar paylaşamadığından dolayı sıkıntılara sebep olmaktadır. Açgözlü olmamak için dünya üzerinde hiçbir şeye sahip olmayan insanları bilmeli, kendimize ders çıkartmalıyız. Açgözlü olmak insanların hayatını olumsuz şekilde etkiler arzularını bastırarak mutlu olabilir. Tok gözlü olmak erdemli güzel davranışlardandır.

İnsanlar sahip olduklarının değerini bilip sahip çıkmalı. Elindekilerle yetinmeyi bildiği sürece açgözlülükten uzak durarak çevresi için örnek olur. Nimetlere şükreden bir insan olur, Allah’ın bereketini üzerinizde hissedersiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.