Adet Belirtileri Nelerdir

Adet, kızların 12-14 yaş aralığında girdikleri döneme adet dönemi denir. Regl dönemi, menstrual dönem olarakta adlandırılmaktadır. Bu dönemde kız çocuklarının yumurtalıkları aktif olarak çalışmaktadır. Kadınlığa doğru atılan ilk adım olmaktadır. Adet döneminde olan kadınların aylık kanamaları olmaktadır. İlk 2 gün yoğun olarak geçer ve günler ilerledikçe azalarak neredeyse hiç kanama olmayacak şekilde azalır. Kanamalar kadınlarda fiziksel ve ruhsal olarak gelişimlerini sağlamaktadır. Adet sürecinde 10 kadının 7’sinde görülen en yaygın belirtiler olmaktadır. Adet döngüsüne girilmesi ile vücutta çeşitli değişiklikler görülür. Kadınlar ilk dönemlerde zorluk çekebilir ilerleyen 1-2 yıl içinde alışkanlık göstereceklerdir. Adet süreçlerinde yaşanılan değişimlerin önemli bir kısmı vücutta biyolojik olarak değişikliği sağlamış olacaktır. Tüm bu değişimler adet dönemlerinde yaşanan hormon değişiklikleri olmaktadır. Adet döneminde yaşanan hormonsal değişikliklerden dolayı vücut daha hassas hale gelir. 40-50 yaşlarda menopoza girilme sürecinde kanamalar son bulmaktadır.

Adet sancısı neden olur?

Adet sancısı başladığı günden itibaren 5 gün boyunca kanama meydana gelir. Rahimden kan atımı sağlanması için belirli spazmlar geçirilmesi kasların kasılıp gevşemesinden dolayı ağrı hissedilir. Sancılar kimi kadında hafif geçerken kimisinde şiddetli geçebilir. Rahim kaslarının içinde oksijen kalmayana kadar devam etmektedir. Yumurtalıklar bu sayede dışarı atılmış olarak yumurtlama dönemi atlatılmış olur. Aşırı stresli ve ruh halinde değişiklikler yaşanmaktadır. Nedeni belirlenmeyen durumlarda hamilelik döneminden sonra kadınlarda adet sancılarının azaldığı gözlemlenmiştir.

Adet belirtileri nelerdir?

Adet döneminde karın ve kasık bölgelerinde şişlikler meydana gelir, ruh halinde değişiklikler oluşması sürekli sinirli yapıya neden olmaktadır. Ana belirtilerin yanı sıra gözlemlenecek belirtiler şöyle;

Cinsel konuda istekliğin artması,

İştah artışının yaşanması,

Mide bulantılarının yaşanması,

Kişi sürekli kendisini halsiz hissetmesi,

Göğüslerde hassaslaşma, dokunuşlarda ağrı ve acı hissedilmesi,

Soğuk terleme yaşanması.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here