Adet Sancısına Yol Açan Şey Nedir?

Adet dönemi bazı kadınlar için kolayca atlatılabilir bir dönem olsa da, bazı kadınlar için adet sancısı şikayetleri sebebiyle oldukça sıkıntılı ve stresli bir dönem haline gelmektedir. Bu ağrılar birçok sosyal aktiviteye katılımı engelleyebilir ve hayat kalitesini düşürebilir. Bu ağrılara zaman zaman bulantı veya baş ağrısı da eklenebilir. Bu sancılara “dismenore” adı verilmektedir.

Adet sancısı kadınlar arasında oldukça sık duyulan, yaygın bir şikâyettir fakat bununla ilgili başka sorunlar veya olağan dışı belirtiler varsa mutlaka bir jinekolog tarafından muayene gerekmektedir. Kadınlar çoğu zaman kulaktan dolma bilgilerle adet düzensizliklerini veya şiddetli adet sancılarını kendi yöntemleriyle çözmeye çalışırlar fakat bu çoğu zaman sadece sorunu geciktirmeye yarar.

Primer ve Sekonder olarak adlandırılan iki tür adet sancısı vardır.

Primer dismenore: En fazla rastlanılan adet türüdür. Karnın alt tarafında belde hissedilen kramplar şeklinde kendini gösterir. Bu kramplar adet döneminden 1-2 gün önce başlayıp, 2-4 kadar sürebilir.

Sekonder dismenore: Krampların sadece adet dönemi ile ilgili olmayan ve üreme organlarında olabilecek başka rahatsızlıklar sebebiyle oluşan kısmını kapsar. Bu tip ağrılar sıklıkla 35-40 yaş arasındaki kadınlarda görülür.

Sekonder Tipte Adet Sancılarının Başlıca Sebepleri 

Endometriozis: Kadınlar arasında çikolata kisti olarak bilinir. Rahmin iç katmanını oluşturan dokuların rahim dışında, yumurtalıklarda bulunmasıdır.
Miyomlar: Bunlara rahimde oluşan iyi huylu tümörler diyebiliriz. Adet döneminin zor ve sancılı geçmesine sebep olurlar.
Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID): Rahim, tüpler ve yumurtalıklarda bakteriler sebebiyle meydana gelen enfeksiyon oluşumu.
Adenomyozis: Rahmin iç katmanını oluşturan dokuların rahim kas tabakasında olması.

Adet Sancısının Nedenleri

Adet sancılarının sebebi adet dönemindeki güçlü rahim kasılmalarıdır. Kasılmaların olduğu esnada rahimde “prostaglandinler” adı verilen kimyasallar salgılanır ve bunlar rahim kasılmalarının şiddetini arttırabilir. Ancak bu belirtiler sadece adet ile ilgili olmayıp, başka rahatsızlıkların da habercisi olabilir.

Hafif Şiddette Sancılar

Rahim kasılmalarına bağlı olarak zaman zaman hafif ağrılar hissedilmesi normaldir ancak belirtiler anormal ise mutlaka bir jinekoloğa başvurulmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here