Menu

Ağaç Yaş İken Eğilir Atasözünün Anlamı

Atalarımızın en doğru şekilde söylediği sözlerden olmuştur. Ağaçlar ve insanları birbirlerine benzeterek geçmişin yapılanları yarının karşılığı olacaktır. Hayatın bize göstereceği belirli konular ve tecrübeler sayesinde gençken alışkanlıkları benimsemeye başlarız. Yaşlı insanlara bir şey öğretilmediği gibi yeni bir şeylerin öğretilmesi için kafasının boş olması gerekir. Atalarımızda aynı şekilde “ağaç yaş iken eğilir” sözünden yola çıkarak bizlere anlatımda bulunmuşlardır.

Yaşımızın verdiği deneyimle her döneminde yeni bilgiler öğreniriz. Okul öncesi ve okul sonraki dönemler olarak kabul edilir. Okul döneminde öğrendiklerimiz hayatımız boyunca aklımızda bir yer edinirler. Öğrenmeye devam ederek kendimizi geliştirebiliriz. Gençken öğrendiklerimizi doğru kabul ederek o şekilde devam ederiz. Aile terbiyesini henüz küçük yaşlarda alan kişiler bunları büyüdükleri yuva kurdukları vakit dahi kullanır olurlar.s

Alışkanlıklarımız ve davranışlarımız küçük yaşta bize verilen en büyük hediyelerdendir. Doğru ve iyilik şekilde yetişirsek bunları ilerleyen zamanlarda yönetebiliriz. Küçük yaşta öğrenimler sayesinde kendimize önemli bir yerlere taşımamız mümkündür. Çocukların öğrenme kapasitesi küçük yaşlarda daha çok olup öğretilen her şeyi kafalarına bilgi olarak yerleştirirler.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.