Ağız Kokusunu Önleme Yolları

Ağzımızdan kötü kokular geliyorsa hepimizi rahatsız edebilir. Sosyal hayatımızı olumsuz etkilediği gibi insan içine çıkmaktan geri duruyoruz. Ağzımızda oluşan kötü kokulardan kurtulmak için doğal ve bitkisel onlarda yöntem var. Bunları gerçekleştirdiğimiz takdirde ağız kokusundan kurtuluruz.

Dişlerinizi Fırçalayın: Yemek yedikten sonra dişlerin arasında sıkışan kırıntılar zaman içerisinde çürümeye sebep olur. Bunlardan dişlerimizi fırçalayarak kurtulmamız mümkündür. Dişlerimizin arasını temizlemek için diş ipi kullanılabilir.

Protez ve Köprüler Varsa: Eskiyen yapılardan dolayı gıdalar bunların arasına birikerek zaman içerisinde çürüyüp kötü kokulara sebep olabilir.

Sakız Çiğneyin: Tükürük salgısı oluşarak ağzınızda birikmiş olan kırıntılardan kurtulmanızı sağlar. Şeker gibi bazı ürünler tüketmeniz dişlerinizin arasına yerleşmesine sebep olur. Sakız sayesinde bunlardan kurtulmanız mümkündür.

Tarçın Kullanın: Tarçın sayesine ağzınızdaki kötü kokulardan uzaklaşarak temizleyebilirsiniz.

Su için: Su içmek ağzınızda bulunan kırıntıların gitmesine ve temizlenmesini sağlar. Su içen kişilerde ağız kuruluğu olmayacağı gibi kötü kokuların oluşumunun önüne geçilebilir.

Sigara Kullanımı: Tütün mahsulleri tüketmek ağzınızda birbirinden kötü kokuların oluşmasına sebeptir. İçindeki mikroplar ağzınızın içerisinde yayılarak kokular oluşur.

Burnunuz Tıkalı Uyumayın: Burnunuz tıkanması sonucunda nefes alamadığınızdan ağzınız açılır. Ağızdan nefes almak dışarıda olan havanın mikropları ile birlikte ciğerlerinize gelir. Ağız kuruluğu sonucunda dahi kokular ortaya çıkabilir.

Nane: Ağız kokusuna birebir gelen şifalı bitki nane tüketebilirsiniz. Ağzınıza alacağınız nane kötü kokulardan uzaklaşmanızı sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here