Ameliyat Sonrası Görülen Yaygın Enfeksiyonlar Nelerdir

Cerrahi tedavi ile bıçak altına yatan kişiler ameliyat sonrasında çeşitli enfeksiyonlara maruz kalırlar. Çoğu zaman ameliyatlar vücudumuzda ufak veya büyük tepkimeler ile kendisini gösterir. Ameliyattan sonra karşılaşılan enfeksiyonları göz önünde bulundurarak kişiler sağlıklarının takibini yapabilirler. Bulgulara rastlanması ameliyat masasına yatan kişiler için yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu gösterir. İşlerin ters gittiği durumlarda doktorunuza danışarak sağlık alanında sorunlarınızı aşmanız mümkün olmaktadır.

Ameliyat sonrası kişilerin kendilerine bakım yapıp dikkat etmeleri gereken hususlar olmaktadır. zamanla koruyucu tedbirlerin yetersiz kalması durumunda etkilenilmesi kaçınılmaz olur. Enfeksiyonların önüne geçilmediği takdirde kişiler daha kötü sorunlarla karşılaşabilirler. Bunlara nedenle hastaların rahatsızlıkları fark etmeleri durumunda doktorlarından yardım alarak sorunların tespit edilip giderilmesi gerekli görülür.

Baş Ağrısı
Ameliyat sonunda kişilerde genelde görülen durumların başında gelir. Cerrahi müdahalelerde kişilere çeşitli bakımdan etki yaratılmaktadır. Bunlara dikkat edilerek önüne geçilmesi de mümkün olmaktadır.

Şişme ve kızarıklık
Ameliyat yerinde şişme ve kızarıklık olması enfeksiyonun habercisi olup doktora başvurulmalıdır.

İrin ve drenaj
Sağlık sorunlarının yaratılmaması adına dikkat edilmelidir. Enfekte olunan irinlere dikkat etmeli kalın, yeşilimsi ve sarıya yakın sıvıların olmasını gözlemlendiğinizde enfeksiyon belirtisi olmaktadır. Kanla birlikte gelinmesiyle uzmana başvurarak önlemlerin alınması gerekmektedir.

Ateş
Ameliyat sonunda en sık yaşanılan durumlardan birisi ateşin 38,3 dereceye kadar ulaşması olmaktadır.

Sıcak kesi yeri
Ameliyat sonunda kesi yerine dokunulması acı ve ağrı hissi yaratmaktadır.

Kabızlık
İshal
Dışkı
Kanlı ve kansız kusma
Solunum sorunu
İştah kaybı
İdrar ve dışkı sorunu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here