Ametist Nedir? Faydaları Nelerdir?

Dünya üzerinde bulunan çeşitli taşlar oldukça değerlidir. Nadir bulunduklarından dolayı oldukça değerlidir. Değerli taşlar doğada çok az bulunduklarından dolayı onların değerli kılar. Amesist ise değerli taşlardan birisi olup doğada çok miktarda bulunur. Mohs Sertlik ölçeğine göre 1’den 10’a kadar sertlik vardır. Amestist sertliği ölçeğe göre 7 derecesinde olmaktadır. Yapısına bakıldığı zaman Sİ02 olduğu görülür.

Ametist taşının tarihi eski Yunanlılara kadar dayanmaktadır. Taş hakkında sarhoşluğu engelleyici olduğu söylenir. O dönemlerde Ametist taşları krallar, zenginler sınıfı için bardaklar, kadehler yapılarak içki içerlermiş. Taş belli bir ısıdan sonra sarı renge dönüşerek kendisini gösterir. Manyetik bir ortamda radyasyonu azaltarak minimum seviyeye indirdiği de bilinmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir
Enerji verici özelliği bulunur
Baş ağrısı ve migren için birebirdir
Zihinsel faaliyetlerin sağlıklı çalışmasını sağlar
Uyku sorunlarına iyi gelmektedir
Strese ve ruhsal rahatsızlıkları giderir
Kanı temizleyen özelliği bulunur

İnsanoğlu için bulunabilecek önemli taşlardandır. Şifalı olduğu gibi tarihte kraliyet aileleri mücevher olarak kullanırlar. Taş takı malzemesi ve mücevher olarak saklanır. Sahip olduğu renklerden dolayı mor yakut ismi verilmiştir. Sağlık için kolyeler yapılarak insanların kullanımlarına sunulur. Taşlar farklı büyüklüklerinde olup bulunduğu odalardaki negatif enerjiyi alarak güzelleştirmektedir. Dünya üzerinde farklı şekillerde bulunmaktadır. İşlenmeleri ile mücevher ve değerli taşlar şekil almaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here