Ani Kilo Kaybının Nedenleri Nelerdir

Sağlıklı yaşam için beslenmeye dikkat edilmelidir. Egzersiz yaparak vücudumuzun dengesi sağlanarak kendisini korumaktadır. Egzersiz yapılması insanların kilolarınızın ideal olarak kalmasını sağlayarak korumaktadır. Kilo kaybı sonucunda sağlık sorunları ön plana çıkabilir. Ulusal Sağlık Enstitüsü açıklamasında 6-12 ay içinde ideal kilonun %5’inden fazla kilo verilmesi sağlık sorunlarının habercisidir. Ani kilo kaybı yaşanması altında yatan hastalıkların habercisi olmaktadır.

Kanser: Kişilerde hızlı şekilde kilo verme ve zayıflama görülmektedir. Metabolizmanın hızla çalışmasına sebep olup alınan kalorinin hızlıca yanmasına sebep olmaktadır. Kanser tedavisi gören kişilerde kilo kayıpları yaşanmaktadır.

Çölyak hastalığı: İnce bağırsakta oluşan glutene tepkime sonucunda hasar almasıdır. Besinlerin yeteri kadar emilememesinden dolayı yediklerimizde faydalanamayız. Kilo kaybına sebep olarak kişilerde ciddi zayıflıklar görülür.

Kronik ishal: Yanlış gıda tüketimi sonucunda kişilerde ishal meydana gelmesi bağırsaklardaki emilimi azaltmaktadır. Kişilerin zayıflamasına neden olur. Hastalık ortalama olarak 4 hafta sürer. Geçmediği takdirde doktor kontrolünde antibiyotik uygulaması yapılır.

Demans: Tam olarak hastalık olmamasına rağmen Alzheimer, Parkinson ve Huntington hastalıklarından dolayı kişilerde nadiren zayıflama görülebilir.

Depresyon: Psikolojik olarak kişilerin çöküntüde olmasından dolayı yemek yeme hissinin kaybolarak iştahsızlık görülüp kilo kaybı yaşanabilir.

AIDS/HIV: HIV virüsünden dolayı ortaya çıkan AIDS insanlarda iştahsızlık yaratarak kilo kaybına sebep olmaktadır.

Yeme bozuklukları: Yediği yemeğe ve kiloya takıntılı olmasından dolayı, kişilerde uzun süreli aç kalma ve ağır egzersizler yapması sonucunda ortaya çıkar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here