Anne Sütü Nasıl Saklanır

Sağılmış olan anne sütünün doğru şekilde saklanarak bozulmasının önüne geçilmelidir. Anne sütü bebeğe verilmeden önce kaynatılmadan ve ısıtılmadan verilmesi gerekmektedir. Doğal olarak kendi sıcaklığında olacağında içinde bulunan anti-mikrobik değerlerin kaybolarak değerinde azalma görülür. Anne sütü inek sütünden daha uzun süre dayanma özelliği bulunmaktadır. Sıcak iklimlerde dışarıda kalacak olan anne sütünde 8 saat boyunca mikro üremeyeceğinden gün içinde bebek beslenebilir. Buzdolabının soğutucu kısmında saklanacak olan anne sütü 24 saat boyunca dayanabilir.

Mutlaka hijyenik ve güvenli ortamlarda saklanmalıdır. Hijyenik kaplara koyularak üzerine etiket yazılıp diğer sütlerle karıştırılmasının da önüne geçilmeli.

Anne sütü hakkında bilgiler

Oda sıcaklığı 19-22°C sıcaklıkta 10 saat kadar dayanır
Buzdolabında 0-4°C sıcaklıkta 8 güne kadar saklanır
Tek kapılı dolaplarda 2 hafta kadar durabilir
Ticari olarak kullanılan buzdolaplarında -19°C soğukluklarda 6 ay kadar durabilir

Anne sütünün saklanması için sert yüzeyli plastik kaplar kullanılmalıdır. Anne sütüne uygun olan kaplardan yararlanılarak hazırlanmalıdır.

Anne sütü nasıl ısıtılır?
Anne sütünü ılık akan su altında ısıtabilirsiniz. Kaynama noktasına gelmemeli, kabın dışına gelecek su onun ılık hale gelmesini sağlayacaktır. Hafiften çalkalayınız zaman içinde kendi varlığını ortaya koyacaktır.

Çözülmüş olan süt 24 saat boyunca buzdolabında muhafaza edilebilir. Yeniden dondurulmadan saklanmalıdır. Bebeğin doyması ile kalan sütün bir sonraki öğüne kadar saklanmaması gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here