Antiperspirant (Deodorant) Kansere Neden Olur mu?

Kozmetik ürünlerden kullandığımız deodorantlar, yaygın olarak kullanılan kötü kokuları önleyici etkisi olmaktadır. Bilim insanları milyonlarca insanı ilgilendiren bir araştırmada bulundu. Kullanılan deodorantların kanser yapıcı etkisi olduğu iddia ediliyor.

Sık kullanılan deodorantlar, terlemeyi önleme, kötü kokulardan bizi koruduğu gibi sosyalleşmemizi sağlamaktadır. Terleme sorunu olan kişilerin kurtuluşu olarak gözüküyor. Vücudumuzun kötü kokulardan koruduğu gibi kendimiz dışında başkalarının da rahatsız olmasını engellemektedir. Deodorant ter önleyici etkisi ile insanları korumaktadır. Antiperspirantlar, ana madde olarak içinde paraben ve alüminyum içermektedir. Araştırmalar sonucunda içinde kanser yapıcı maddelerin olduğu iddia edilmektedir.

Çeşitli türlerde ter önleyici etkiye sahiptir. Butilparaben, propilparaben, benzilparaben, metilparaben gibi parabenler deodorantlarda bulunan maddelerdir. Paraben olması meme kanserne sebep olan etkendir. Vücut tarafından emilerek içerisinde işlenmektedir. Kadınların daha sık kullanmasından dolayı meme kısımlarında etki yaratmaktadır. Erkeklerde daha çok koltuk altına işlemesi ile kadınların meme kısımlarına gelmesi kansere sebep oluyor.

Vücudumuzda kesik ve yaralardan dolayı daha kolay emilim sağlayarak kansere sebep olmaktadır. Kişiler üzerinde yapılan araştırmalar doğrultusunda antiperspirantlar kansere sebep olan maddeleri içerdiği belirtilmektedir. Bilim insanlarının yanı sıra doktorlarda kansere neden olduğunu iddia etmektedir. Bazı deodorantlarda insanların sağlığını etkilemektedir.

Antiperspirantların etkisi kanser ilişkisi tam olarak bilimsel anlamda kanıtlanmamıştır. Mümkün olduğunca kişiler deodorant yerine temizliklerine dikkat ederek kötü kokulardan korunabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here