Apandisit Belirtileri Nelerdir

Apandisit çoğu insanın karşılaşabileceği sağlık sorunlarındandır. İnsan ömrümde bir defa ya ameliyat olur yada olmaz. Panik yapmanıza gerek yok tehlikeli durum olduğu zaman bunu hissedebilirsiniz. Apandisit konusunda sizlere bilgi vererek aklınızda olan endişelerin giderilmesi için elimizden geleni yapacağız.

Apandisitin bulunduğu yer; sağ kasığın biraz üstünde yer almaktadır. Kendisini hafif ağrılarla gösterir. Ağrısını başka ağrılar ile karıştırabilirsiniz gaz sancısı, kadınlarda regl gibi ağrılar olabilir.

Ağrıyı ayırt etmek için günlerce sürebileceğini düşünün. Belirgin özelliği ise apandisti ağrısı sonucunda kabızlığın meydana gelmesi olur. Bu durulmada biraz dikkatli olmanızda fayda vardır.

Ağrılar arasında en ayırt edici ise sağ kasık ağrırken göbek çevresi ve sağ baldırda ağrılar kendisini gösterir. Zirve yaptığı zaman zaten anlayacaksınız o zaman ambulans çağırarak hastaneye gitmelisiniz. Zaman kaybetmeden gerekirse kendi aracınız ile birlikte gidiniz.

Sağ kasığınızdaki ağrıyı hafife almayınız. Her ağrı apandisit değildir bunu da bilmelisiniz.

Öğrenin bir yolu ise parmak uçlarınızda durarak birden bire kendinizi topuğunuzun üstüne bırakmanız olur. Sancı ve ağrı hissederseniz eğer apandisitin habercisidir.

Apandisit patlaması sonrasında kendisin ateş, mide bulantısı gibi durumlarla gösterecektir. Tüm belirtiler şiddetlenir ve karnın ön duvarında sertleşme hissedersiniz.

Tedavisi olarak her apandisit ameliyat gerektirmez. Mikrop kapmışsa eğer antibiyotik, sıvı gıda rejimi uygulanarak apandisitin rahatlaması sağlanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here