Arı Poleni Nedir? Faydaları Nelerdir?

Besin takviyesi hakkında bilinen bilgilerden birisi polenlerdir. Tarihte insanlar bir çok hastalığın şifası için bal ve polenden yaptıkları ilaçlarla gidermişlerdir.

Polenler bitkilerin erkek organlarındaki hücrelerdir. Arıların çiçeklere konması ile bacaklarına yapışan polenler taşınarak bitkilerin dişi organlarına gelir ve birleşirler. Bitkilerde çiftleşmedeki rollerden birisi arı polenlerinin etkisi olmaktadır.

Arılar üzerinde yapılan araştırma sonucunda; arıların bir kere kondukları çiçeklerden polenlerin yapışması sonucunda gün boyunca sadece o tür çiçeklere kondukları gözlemlenmiştir. Bilim insanları polenlerin taşınmasında arıların aktif rol üstlendikleri belirtildi. Arılar doğadan aldıkları polenler ile kovanlarına geldiklerinde polen kapanları adı verilen yerden geçtikleri zaman zerindekiler yapışır. Arı kovanlarında polenlerin birikmesi bu sayede olmaktadır. Hepsini biriktirerek birleştirmektedirler.

Polenlerin insanlara olan katkıları oldukça fazla olmaktadır. İçinde buluna 22 çeşit aminoasit, 27 çeşit madensel tuzlar, doğal hormonlar, enzim ,pigment, karbonhidrat, ferment bulunur. Polenlerin bazılarının içlerinde kalsiyum, sodyum, magnezyum, silisyum gibi bildiriler bulunmaktadır. Polenler içlerinde A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9, B12, C, D, E, H ve P vitaminlerini barındırır.

Kalp kasını güçlendirdiği gibi sağlıklı çalışmasını sağlar.
İştah açıcı etkisi ile kilo almamıza yardımcı olur.
İshal gibi boşaltım sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir.
Bağırsakları mikroplardan arındırır.
Düşünme yeteneğini arttırır.
Kandaki alyuvar sayısına artış sağlar.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Görme duyusunu güçlendirir.
Zekayı çalıştırarak geliştirir.
Yüksek tansiyon düzenler.
Soğuk algınlığına karşı iyi gelir.
Kalp kasının çalışmasında etkilidir.
Alerjiye karşı vücuda koruyucu etki sağlar.
Cilt güzelliğini sağlar.

Arı polenlerinin faydaları saymakla bitmemektedir. Teknolojinin gelişmesi ile polenler üzerinde çalışmalar devamlı olarak yapılmaktadır.

Polenlerin doğru şekilde kullanımı ile faydalarından yararlanılabilir. Normal şartlarda polenlerin sindirim sisteminde 2 saatlik süre içinde sindirim gerçekleştirir. 1 çay kaşığı poleni yiyerek başlayabilirsiniz. Her hafta tüketeceğiniz polenlerin miktarını artarak polen desteği almış olacaksınız. Polenlerin tüketimi doktor önerisi doğrultusunda olup istenmeyen sonuçların doğrulması önlenmesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here