Menu

Arı Sokmasında Ne Yapılır

Günümüzde zararsız canlılar sınıfı olarak arılar gösterilse dahi arı sokması durumunda oldukça rahatsız edebiliyor. Kuyruklarında bulunan iğneleri ve kendilerine zarar vereceğini düşünen canlılara karşı koruma amaçlı kullanmaktadır. Evde arı sokmalarına doğal çözümler kullanılsa dahi sağlık ocaklarına bu vakalarla gelinmektedir.

Arı sokmasında uygulanacak olan ilk yardımlar önemlidir. Kırsal kesimlerde daha çok arı görülüp toplumun arı sokmalarına maruz kalmasına neden oluyor. Arı türlerinden eşek arısı daha zararlı olabiliyor.

Arı sokmasında iğnesini bıraktıysa eğer iğne çıkartılması gerekiyor. Sterilize edilmiş bir iğne size yardımcı olabilir veya cımbız kullanabilirsiniz. Eşek arısı sokmasında doktora görünmeniz gerekecektir.

Tedavisi olarak yoğurt sürmeniz etkisini ve şişkinliğini azaltır. Maydanoz, arpa unu ve sirkeyi karıştırdıktan sonra arının soktuğu yere sürebilirsinizde. Yinede sağlık ocağına gitmenizde fayda olacaktır tedavinin yanlış yapılması şişliğin büyümesi ve ağrısının artmasına neden olur.

arı sokması

arı sokması

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir