Menu

Asansörü Kim İcat Etti

Asansör İcadı, Asansörü Kim Ne Zaman İcat Etti

Asansörler günlük hayatımızda yüksek katlı gökdelenler ve orta katlı binalarda ihtiyaçtan dolayı kullanılır. Lüks bir yaşama sahip olan insanlar villa ve köşklerinde asansör ihtiyacı duyar. Merdivenler yerine otomatik olarak bizleri üst katlara taşıdığı gibi kolaylıklar getirmektedir. Engelli bir vatandaşımız asansör sayesinde üst katlara rahatlıkla çıkmaktadır. Günümüzde gökdelenler 20-30 katlı olduğundan dolayı insanın merdivenleri kullanarak çıkması haylice zor olacaktır.

Asansörün tarihçesine baktığız zaman M.Ö 3. yüzyıllara kadar dayanıyor. Çeşitli düzenekler kullanılarak bir noktadan üst bir noktaya ürün taşımalarında kullanılıyordu. İnsanların üst katlara taşınıldığını görenler artık asansörlerde insanların taşınacağını da düşünmüşlerdi. İlk zamanlar hayvan ve insan gücü ile birlikte asansörler hareket ederdi.

19. yüzyıl ile birlikte asansörler gelişerek maden ve fabrikalar üzerinde kullanılmaya başlandı. Elisha Otis tarafından hidrolik sisteme sahip olan buhar gücü ile çalışan asansör ortaya çıkmıştır. Elektrikli asansörü icat eden Alexander Miles’dir.

asansörlerin hayatımızdaki önemi

asansörlerin hayatımızdaki önemi

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir