Aşırı Yemek Yeme İsteğinin Nedenleri

Sürekli yemek yeme isteği problemden daha çok psikolojik sorun olarak açıklanıyor. Uzmanlar tarafından aşırı yemek yemenin nedeni ruhsal bakımdan kişilerin yaşadığı sorunlar olarak gösteriliyor. Günlük yaşantınızda farkına varmadan kilo alma durumlarınız dahi insan sağlığını etkileyen faktörler arasında gösterilmektedir. Erkekler, kadınlar televizyon karşısında istemeden olsa da atıştırdıkları cips, abur cubur, patlamış mısır gibi yağlı yiyeceklerin kurbanı olabiliyor.

Aşırı yemek nedir?
İnsanların normal günlük kalori ihtiyacından fazla yemek yeme durumudur. Aşırı yemek yemenin sağlığı olumsuz etkilediği gibi kilo almalarına ve obeztiye neden olmaktadır. Gerektiğinden fazla yemek vücudun yağlanması ve ciddi hastalıklara neden olmaktadır. Erkeklerde aşırı yeme isteği daha fazladır, gün içinde sosyal aktivitelerde farkında olmadan sağlıksız şekilde beslenmeleri kilo almalarının nedenidir.

Can sıkıntısı
Yapacak iş bulamayan kişiler uğraşmak kendisini yemeğe verebilir. Televizyon karşısında yenen bir paket cips dahi kilo almanın nedenlerindendir. Zamanını bilgisayar başında geçirenler özellikle gün boyunca yediklerinin farkında olmayarak kilo alabiliyorlar.

Stres
Şehir hayatı yaşayan iş, aile, okul gibi sorunlarla mücadele eden kişiler stres altında kalabilirler. Duygusal olarak çöküntü hisleri insanları yemek yemeye itiyor. Kadınların özellikle bunalımda oldukları vakit daha çok yemek yediklerini biliniyor. Stresi ve üzüntüyü bastırmak için kendilerini mutlu olabilecekleri hissettikleri şeylere yönlendiriyorlar. Bunlar abur cubur gibi hazır yiyecekler olmaktadır.

Tiryakilik
Sigara, alkol tüketimi olan kişiler; zararlı alışkanlıklardan kendilerini kurtulmak için gün içinde abur cubura yöneliyor. Elini ağzına götürme alışkanlıklarını yenmek için sürekli bir şeyler yeme hissinde bulunurlar. Yeni sigarayı bırakan kişilerde kilo artışı gözlemlenebilir, zararsız gibi görülse dahi kilo alarak vücutlarının yağlanmasına neden olur. Ancak, zararlı alışkanlıklardan kurtulmak beraberinde yeni zararlı alışkanlıklar getirebilir.

Toplumsal yaşam
Yaşamın insanlara getirdikleri gibi götürdükleri de olmaktadır. Film izlerken, mısır yerken veya maç izlerken yedikleri cips ve kuruyemişler sağlıklarını etkileyebilir. Amerika gibi gelişmiş ülkelerde insanların abur cubura daha çok ağırlık verdiği biliniyor. Sportif faaliyetlerini azaltarak hareketsiz bir yaşam sonucunda insanların mutluluk kaynağı yemek görülmesi kilo almalarına sebeptir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here