Asit Yağmurları Nasıl Oluşur

Asit yağmurlarının oluşumu daha çok sanayi bölgelerinde görülür. Havaya karbondioksit salımı gerçekleşmesi asit yağmurlarının oluşumunu tetikler. Petrol, kömür benzeri fosil yakıtların kullanılması hava kirliliği ile atmosfere karbondioksit salımı olur. Azot kükürte dönüşerek bulutlardaki suyla birleşim gösterir. Su buharı tepkimeye girmesi sonucunda sülfürik asit ortaya çıkar. Asit yağmurla birlikte yeryüzüne iner.

Normal yağışlarda suyun pH değeri 5,6 olur. İdeal değer olarak görülmektedir. Asit yağmurlarında pH değeri daha düşük olduğundan insan sağlığını tehdit ediyor. İnsan ve çevreyi olumsuz etkileyen durumdur. Asidik özelliklere sahip bitkilere ölüm, tahribat, çevrede bozulmalara sebep olmaktadır. İnsanlar ve hayvanların yaşamları olumsuz şekilde etkilenebilmektedir.

Asit yağmurları yeryüzüne ulaşması ile ciddi zararlar verebilir. İnsan sağlığını etkilediği gibi bitki örtüsünü de olumsuz etkiler. Asit yağmurları yeryüzüne inmesi ile beraber kirlilik ve yok oluş beraberinde gelmektedir. İnsan ve hayvan yaşamı olumsuz şekilde etkilenir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here