Menu

Atasözlerinin Çıkış Kaynakları Nelerdir

Atasözlerinin Çıkış Kaynakları, Atasözleri Nasıl Çıkmıştır söylenen sözler her daim önemli olduğu gibi kaynaklarıda bilinmektedir. Atasözlerimizin hayatımızda olan yeri büyük olduğundan dolayı bizlere yön göstererek ders çıkarmamızı sağlarlar.

Geçmişte atalarımız tarafından söylenen sözler günümüzde dahi değerini taşımaktadır. Yerli yerinde doğru söylenen sözler halen yaygın bir şekilde kullanılıyor. Doğru ve anlamsız sözlerde var mutlaka bunlar yıllar içersinde kaybolup gitmişlerdir. Atasözleri dilden dile dolaşarak kültürümüzün bir yansıması olarak nesilden nesle aktarılmıştır. Durduk yere söylenmedikleri gibi ebedi metin veya sözün olduğu gibi atasözlerinin de çıkış kaynakları vardır.

Tecrübeye dayalı olarak büyüklerimizin yerinde söylediği sözlerdir. Atalarımız yaşadıklarından dolayı durumu en iyi şekilde ifade eden cümleler kurmuştur. Ders çıkartılacak olup insanlara doğru yolu göstereceğini düşünmüştür. Doğru söz zaman içersinde yayılarak çok sık kullanılan sözlerden olmuştur.

Atasözleri olaylar doğrultusunda olduğu gibi zaman içersinde mecaz anlam taşıyarak değişime uğramıştır. Hikaye olabilir veya ibret verici derslerden dolayı özgü atasözleri gelişmektedir. Tecrübe bu konularda önem taşıdığından dolayı günlük hayatımızda karşılaşabileceğimiz konulara kadar değinmektedir.

atasözleri

6 Yorum
  1. tuğçe 25 Mart 2015 / Cevapla
    • Egemen 3 Mayıs 2016 / Cevapla
      • ziyaretçi 12 Nisan 2017 / Cevapla
  2. sait sait ertürk 5 Nisan 2016 / Cevapla
  3. yusma 22 Nisan 2016 / Cevapla
  4. İbrahim 4 Nisan 2017 / Cevapla

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.