Menu

Atatürk’ün Çevre İle İlgili Yaptığı Çalışmalara Örnekler

Atatürkün Çevre İle İlgili Çalışmaları, Atatürk’ün Çevre İle İlgili Yaptığı Çalışmalar

Atatürk çevreye önem veren bir lider olmuştur. Doğanın kendisine huzur verdiğini biliyor örnek çiftlikler kurarak buralarda bir müddet boyunca dinlenmiştir. Çevreci olması ile birlikte bu tür çalışmalarla ilgilenen nadir devlet adamlarından olmaktaydı.

İlk çalışması Ankara için olmuştu yeşilden yoksun çorak yerler için yeşillendirme çalışmalarının takipçisi olmuştur. Orman çiftliği, gençlik parklarının ve Ankara da caddelerde olan boş yerlerin yeşillenerek ağaçlar dikilmesini istemiştir. Ankara’da halen Atatürk tarafından yapılan ağaçlandırma çalışmalarının eserlerini görebilirsiniz.

Gezilerinden biriside Yalova ilini ziyaret etmek olmuştur güzel bir çalışma burada yaptı çiftlik kurulmasını emretmiştir. Millet çiftliği içersinde yer alan köşkte konaklamıştır burada çınar ağacının dalları köşke doğru uzanmasında kesilecekken kesilmemesini emretmiştir. Köşk altına raylar döşenerek oradan 4 metre öteye taşıdı. Atatürk’ün çevre dostu olduğunu ne kadar önem verdiğini hep birlikte görmüş olduk. Köşk ismi o günden itibaren yürüyen köşk olarak kabul edilmiştir.

atatürk çevre

atatürk çevre

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir