Menu

Atatürk’ün Çocukluk Anılarından Biri

Atatürkün Çocukluk Anıları Kısaca, Atatürk’ün Anıları Kısaca

Atatürk yakın çocukluk arkadaşlarından birisi Asaf İlbay olmaktadır. Onunla ilgili anılarını devamlı dile getirirdi ülkemizin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk şöyle ifadeler ile hislerini tarif etmiştir.

Asaf oyun oynamayı sevmezdi daha çok oynayan kişileri seyrederek kendisini gülme alırdı sanki kendisi oynuyormuş gibi. Birdir bir oynayan çocuklar için çok gülerdi. Atatürk de aynı oyunu oynuyordu herkes eğildi sıra kendisine gelince eğilmedi arkadaşları ısrar etmesine rağmen eğilmeyerek isteyen kişinin böyle atlamasını söyledi.

Diğer anısı ise Şemsi Paşa medresesinde okula giden Atatürk beden eğitimi dersinde koşu yarışması düzenlenir kendiside katılarak kazanan kişi okullar arası yarışmaya katılma hakkı kazanacaktı. İlk birinci gelerek koşu sırasında kuş yavrusu görerek onu kedilerin yememesi için avuçlarına almıştır. Yarışın devamında yürüyerek tamamlayarak sonuncu olmuştur.

Yarışma sırasında birinci gelen öğrenci Atatürk’ün kuşu gördüğü için durduğunu yoksa hepimizden önde olduğunu öğretmenine söylemiştir. Bunları duyan Atatürk çok sevinmiştir öğretmeni tarafından okullar arası yarışmada temsil hakkı kazanmıştır. Yarışmayı birinci bitirerek Selanik Kupasını kazanmıştır.

atatürk spor resimleri

atatürk spor resimleri

Yorumlar
  1. Serdar Yıldırım Ağustos 3, 2016 / Cevapla

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir