Menu

Atatürk’ün Örnek Çiftlik Kurma Nedenleri

Örnek Çiftlikler Neden Kurulmuştur, Atatürk Örnek Çiftlikleri Neden Kurdu

Atatürk’ün önderliğinde bir çok örnek çiftlik kurulmuştur bunların adlarını kendisi vermiştir. Ata ve Paşa çiftliği adı altında kurulmuş olup günümüzde faaliyetlerine devam etmektedir.

Örnek çiftliklerin kuruluş amaçları ise bölgede tarımcılık ve hayvancılık yapan köylülere doğru olarak nasıl yapılacağını göstermek amaçlı yapılmıştır. O tarihlerde ülkemizde yetişmeyen bir çok yeni tarım ürünleri getirilerek burada yetiştirilmeye başlanmıştır. Çiftçilere örnek olması düşünülerek onların buraya gelerek inceleme yapmalarına olanak sunulmuştur. Verimli topraklar köylülere arz edilerek tarımcılık alanında üretimin artması sağlanmıştır.

Bu sayede Atatürk bir kez daha “köylü milletin efendisidir” cümlesini vurgulayarak tarım ve hayvan yetiştiriciliğinin ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. Ülkeler kendi tarımsal ve hayvansal ihtiyaçlarını kendilerinin karşılamasının çok önemli olduğunu belirtmekte istemiştir. Geçmişte yapılan savaşlarda yiyecek sıkıntısı çekildiğinden dolayı daha hassasiyet gösterildi.

Atatürk tarafından kurulan çiftliklerin içerisinde ahırlar, tarım alanı, ürünler için depolama alanı ve barınaklar bulunmaktaydı.

örnek çiftlikler neden kurulmuştur

örnek çiftlikler neden kurulmuştur

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir