Ayak Burkulması Neden Olur? Tedavisi Nasıldır?

Günlük hayatın heyecanı ile birlikte koşuşturmalar sonucunda dikkat etmeden yere dengesiz basma sonucunda ayağımızın yan tarafına yapılan basınç ile ortaya çıkar. Önemsenmesi gereken durumlardan olup, sosyal hayatımızın olumsuz etkilenmesini önlemektedir. Özellikle yüksek topluklu giyen bayanların sıkça karşılaştığı sorunlardandır. Tekrar edilmemesi ile tekrarlanması yüksek olan durumdandır. Topuklu giyen kadınların doğru şekilde basmamaları sonucunda ayaklarının dış kısmına yönelik olan basınçlarıdır. Dışa doğru burkulan ayak bileğinde eklemlerin olduğu yerde olur.

Ayak burkulması ile sıkça karşılaşıyorsanız eğer kronik hal alabilir, uzmana başvurulması durumunda gerekli tedaviler ile önlenebilir. Genelde ayak burkulması zemin bozukluğuna bağlı olarak olur. Koşarken veya engebeli arazilerde yere basmamız durumda kendisini göstermektedir. Düz bir zeminde yürüdüğümüz zaman burkulmalar meydana gelebilir. Kişinin kaslarında zayıflamalar ve basınç uyguladığı takdirde yere basma şekline bağlı olarak meydana gelir.

Ayak burkulmasında ne yapılmalı?
Burkulma olması durumunda bölgeye soğuk baskı uygulanması adına buz koyulmalıdır. Ayağın yüksek bir yere koyulması gerektiği gibi yatacak olan kişiler bir iki yastık yukarıya koymalıdır. Buz uygulaması sayesinde kan dolaşımı yavaşlar, bölgede oluşan şişlik inerek ağrı hafifleyecektir. Ağrı kesici sprey ve ilaçların kullanılması bölgeyi uyuşturarak rahatlamasını sağlayabilir. Burkulan ayağın üstüne basılmamasına dikkat edilmeli. Genelde ağrı hafiflemesi ve iyileşmesi adına bandajla sarılarak dinlendirildikten sonra kişi norma hayatına geri dönebilir. Tekrarlanan durumlardan olursa eğer rahatsızlık vermesi muhtemeldir.

Ayak burkulmasının zararları nelerdir?
Ayak burkulması ciddi sonuçlar doğurabilir. Tıpta osteoskondrit adı verilen burkulma sonucunda kıkırdak dokusu zedelenmesi yada zarar görmesi ortaya çıkar. Kıkırdak dokusu zarar görmesi ödem oluşumuna neden olur. Kıkırdak dokusunun zarar görmesi ayak bileğinin eskisi gibi hareket etmesini önlemektedir. Kireçlenme başlamasının sinyalini vererek ağrılar artıcı ve kalıcı duruma ulaşır.

Ayak burkulmasında tedavi sonucu halen ağrılar devam ediyorsa, ayağınızı bastığınız zaman ağrı hissediyorsanız osteokondrit olma riski ortaya çıkar. Burkulma kronikleşerek ağrıları ameliyat ile kıkırdak yapısının düzeltilmesi gerekli olur. Ayak burkulması zaman içinde ciddi sorunlara açabildiği gibi sosyal faaliyetlerinizi olumsuz şekilde etkiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here