Ayaklarda Yanma Hissinin Nedenleri

Yaz aylarında ayaklarda yanma hissinden dolayı şikayetler artış gösteriyor. Havaların ısınması ile altında yatan hastalık daha belirgin hale gelmektedir. Ayakta oluşan yanmayı uzmanlar; vitamin ve şeker hastalığına bağlı olarak görüldüğünü söylüyor.

Yatarken, yürürken veya oturduğunuz takdirde ayaklarınızda hafiften yanma, basınç hissi ile kendisini gösterir. Pantotenik asit ve B5 vitamini eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkar. Yanma hissi kalp hastalığı, yorgunluk, uyku bozukluğu, kramp, B5 vitamini eksikliği, depresyon durumlarında görülür. Karaciğerimizde bulunan böbrek üstü bezlerimiz tarafından günlük kortizol salgılanma miktarı 5 mg civarındadır. Karaciğer, böbrek, maya, fındık, buğday, yumurta sarısı, yoğurt ve sütten karşılanabilir.

B12 vitamini eksikliğine bağlı olarak görülen ayak yanmasına karşılık; karaciğer, böbrek, sığır eti, yumurta, peynir, balıkta bulunmakta ve tüketilmesi gerekmektedir. B12 vitamini hayvansal gıdalardan karşılayarak ayak yanmasını önlemiş olursunuz.

Şeker hastalığı ile karşı karşıya kalan kişilerde ayaklarda yanma görülebilir. Ayaklardaki sinirlerle etkili olup yanma hissi baş gösterir Sinirlerin hasar görmesi, yanma ve batma hislerinin yaşanması sonucunda etkilenebilirler. Hasta ayaklarına kızgın kum dökülmüş gibi hisse kapılır. Kan şekerinin düzenlenmesi için alfa lipoik asit , B1 vitamini ile karşılaması gereklidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here