Ayakta Su Toplamasının Nedeni ve Tedavisi

Ayaklarda oluşan tahrişe bağlı olarak ortaya çıkar. Tahrişin yanı sıra hava almaması sonucunda nem olması durumlarda kendisini gösterir. Ayakta su toplaması, hafif ağrılı durumlardan olup su toplayan bölgelerde acı hissedilir. Devamlı olarak aynı ayakkabının giyilmesi ve sürekli ayakkabının içinde durmasından oluşur. Ayaklarınız oldukça yorgun ve nemli olmasıyla tahriş olan kısımlarda oluşan su kabarcıklarını görebilirsiniz. Doktor teşhisi veya kendiniz doğal olarak ayağınızın bakımını yaparak önlenebilir durumdur. Ayaklarda oluşan su toplamasının tedavisi uzun süreli olup, doğru şekilde yapıldığı takdirde kolayca geçebilir. Ayaklarda su toplayan kısımlara dikkat edilmeli. Su kabarcıkları küçük yada büyük olmaksızın patlatılması durumunda acıyı daha çok hissetmenize neden olabilir. Tahrişe bağlı olarak devamlı yayılacaktır.

Yaz aylarında özellikle kişilerin hava almayan ayakkabı giymesi, uzun süreli ayakkabı giymek zorunda olan kişilerde sıkça görülür. Ayakkabının arka kısmının ayağınıza vurması veya bol olması durumunda sürtünme ile tahrişe yol açar. Zaman içinde sürtünmenin etkisi ile nemle birleşerek su toplamasına neden olmaktadır.

Doğru ayakkabı ile doğru çorabın giyilmesi önemlidir. Giyeceğiniz naylonsu ve pamuk naylon karışımından üretilen çoraplarda sebep olur. Pamuksu çoraplara ağırlık verilmelidir. Eve geldiğiniz zaman ayağınızı güzelce yıkayıp duruladıktan sonra rahatlama hissedersiniz. Genelde ayaklarınız hava alması gerektiğinden gün içinde çorap ve ayakkabı giymemeye özen gösteriniz. Çalışan birisiyseniz eğer o zaman imkanınız olmadığından eve geldiğiniz zaman ayaklarınızı dinlendiriniz. Ayağa vuran ve sıkı ayakkabılardan da uzak durunuz. Ayaklarınız için nemlendirici kremler alarak belirli süreler arasında sürmeniz bakımını yapacaktır. Antibakteriyel ayakkabı yada çorapları tercih edebilirsiniz. Ayağınız belli süre dinlendikten sonra kendisini toparlayarak su kabarcıklarının geçmesini sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here