Menu

Ayrton Senna Kimdir Hayatı (21 Mart 2014 Doodle)

Ayrton Senna Kim, Ayrton Senna Hayatı Kısaca

Bugün google ana sayfasında yayınladığı isim Brezilyalı Formula 1 pilotu olan Ayrton Sena olmuştur. Unutulmaz yarışmacılardan birisi olmaktadır. Tarih boyunca 3 kez dünya birinciliği olup Michael Schumacher ile birlikte dünyanın en iyi pilotlarından olmaktadır. Yağmurlu havalarda oldukça başarılı olmaları da bu duruma etkili olmaktadır.

Ayrton Senna, 21 Mart 1960 – 1 Mayıs 1994 Bologna Breziya doğumlu F1 pilotudur. Varlıklı bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi küçük yaşında yarışlara meraklı olduğunu fark eden babası ona destek çıkmıştır. İlk yarışına henüz 13 yaşındayken katılarak iyi bir performans göstermiştir. İlk yarışını ise 1 Temmuz 1973 yılında kazanarak kariyerinde büyük ilerleme kaydetmiştir. Yıldızlar birinciliği yarışmasında kendisini göstermiştir. 17 Yaşına geldiğinde Güney Amerika Kart yarışlarına katılarak birinci olmuştur onu takiben katıldığı Dünya Yarışmasında birkaç kez ikincilik ile sonlandırmıştır.

Eğitimini yarıda bırakarak kendisini araba yarışlarına vermiştir. Formula 3000’de başarısı Frenk Williams tarafından desteklenir. Kendisi için büyük bir iyilik yapacaktır F1 kapıları sonuna kadar aralanmıştır artık ardından efsane olması az bir vakit kalmıştır. İlk Toleman takımı ile birlikte F1 yolcuğuna adım atmaya başlar.

McLaren ile birlikte büyük çekişmeler yaşamıştır ikili arasında adeta yarışlar olmaktaydı. Uzmanlaşarak 65 başlangıç Formula 1 yarışında birincilik olarak önden başlamaya hak kazanmıştır. Efsane olarak kimsenin kazanamadığı yarışları 6 kez kazanarak unutulmaz arasında yer aldı.

Ölümü 30 Nisan 1994 tarihinde Roland Ratzenberger yarışında sıralama turu için devam ediyordu. Dengesini kaybederek virajı alamaz ardından beton bariyerlere dik şekilde çarpmıştır. Çarpmanın etkisi kafatasını kırığına sebep olur doktorlar müdahale eder ama başarılı olamaz 1 Mayıs 1994 tarihinde vefat eder.

Dünya Şampiyonlukları 3 (1988, 1990, 1991)

ayrton senna

ayrton senna

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir