Menu

Bacak İnceltme Egzersizleri

Kilo almada en hızlı şekilde şekil değiştiren bölgeler arasında bacaklar yer almaktadır. Yağ depolanması bacaklarda büyük oranda olabilmektedir. Ayrıca sürekli ayakta durmak ve vücudunuzun bütün yükünü de bacaklarınızın çekmesi aynı zamanda ödem depolanmasını da sağlamaktadır. Bu ve buna bağlı sebeplere bağlı olarak da selülit oluşumu da meydana gelmektedir. Bunun gibi sorunlar ile karşılaşmamak için yapmanız gereken sadece düzenli olarak bacak egzersizleri yapmaktır. Sizleri zorlamayacak hareketleri yapmak ve evinizde de yapabileceğiniz kolay fakat etkili hareketleri yapmak bacaklarınızın kısa sürede forma girmesine yardımcı olacaktır.

Evinizde de kolaylıkla yapabileceğiniz bacak egzersiz hareket çeşitleri:

-Sandalye hareketi ile bacaklarınızı kısa sürede forma sokabilirsiniz. Bu egzersiz hareketini yapabilmek için ihtiyacınız olan sadece bir adet sandalyedir. İlk olarak sandalyeyi oturma pozisyonunda yakın olarak tutarak arkanıza sandalyeyi koymalısınız. Daha sonra vücudunuzu dik bir şekilde tutarak kollarınızı da karşıya doğru dik bir açı ile tutabilirsiniz. Şimdi yapmanız gereken sadece kollarınız havada iken bir ayağınızı yarım açıda havada tutarak sadece sandalyeye değecek kadar eğilip kalkarak hareketi tamamlayabilirsiniz. Bu hareketi yapmak için kendinize bir sayı belirlemeli ve diğer ayağınız ile de yer değiştirerek yine aynı sayıda aynı hareketi yapmaya devam etmelisiniz. Bu hareketi yaparken bacaklarınızda bir yanma hissi yaşayabilirsiniz. Bu da aslında hareketi doğru yaptığınızın bir göstergesidir. Bu hareket sayesinde baldır ve bilek kaslarınız oldukça etkili bir şekilde çalışacaktır.

-Yine sandalye kullanarak yapacağınız bir diğer bacak egzersizi ile de hem bacak hem de kalça kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Bu hareketi yapmak için sandalyeyi önünüze koyarak yine dik bir şekilde vücudunuzu tutmalısınız. Sandalyeyi sağlam ve kaymayacak bir şekilde yerleştirmeniz bu hareketi daha rahat yapmanız için gereklidir. Bu hareket için ellerinizi belinize sabitleyerek bacağınızın birisini sandalyenin üzerine koyarak yukarı çekebildiğiniz kadar bacağınızı hareket ettirmeye ve sabit bir şekilde havada tutarak kaslarınızın çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bu hareketi günlük olarak her iki bacağınıza da aynı uygulamayı yaparak sadece 15 dakika kadar yapmanız yeterli olacaktır.

-Bacaklarınızı en kolay bir şekilde çalıştırmak için yapacağınız en kolay hareketlerden birisi de yine elinizi belinize koyarak bacağınızın birisini sabit olarak omuz hizasında tutarak diğer bacağınızı fazla kaldırmadan 20 adet kaldırıp indirme hareketini yapabilirsiniz. Diğer bacağınızda aynı işlemi aynı sayıda ve dik bir duruş ile yaparak hareketi tamamlayabilirsiniz. Bu hareket ile yan bacaklarınızı çalıştırmış olacak ve aynı zamanda simit diyerek tabir edilen yan beliniz için de oldukça etkili olan sıkılaştırma hareketidir.

-Sandalye yardımı ile yine bacak için yapabileceğiniz bir egzersiz de bu kez oturarak yapılan bir egzersizdir. Bu hareket için sandalyeye dik bir şekilde oturarak bacağınızın birisini düz bir açı ile havada sadece 50’ye kadar sayarak havada tutarak diğer bacağınıza da aynı işlemi yaparak bacak egzersizini tamlayabilirsiniz.

-Step tahtanız yok ise kalın bir kitabı da kullanarak bu hareketi yapabilirsiniz. Tek ayağınız ile kitabın veya tahtanın üzerine çıkarak diğer ayağınızın boşta kalmasını sağlamalısınız. Daha sonra boşta kalan bacağınızı yukarı doğru çekme hareket yaparak tüm bacak kaslarınızın çalışmasını sağlayabilirsiniz. Diğer bacağınız için de aynı işlem yaparak egzersizi tamamlayabilirsiniz.

Bacaklarınız için yapacağınız egzersizlerde sizlerin vücut yapısı da oldukça önemlidir. Kesinlikle önceden ısınma ve esneme hareketi yaparak egzersizleri yapmaya başlamalısınız. Ayrıca eklem rahatsızlığınız var ise bu ve buna benzer bacak egzersizlerin yapmadan önce doktorunuz ile görüşmenizde herhangi bir sakatlık veya ağrı yaşamamak için oldukça önemlidir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.