Bademin Faydaları Nelerdir?

Sevilerek tüketilen kuruyemiş sınıfına dahil olan badem, dünyanın her yerinde yetiştirilmeye müsaittir. Gülgiller ailesine üye olan ağacın meyvesidir. Badem sağlık, cilt güzelliği açısından çok faydalıdır. Çeşitli güzellik yağlarının yapılması, sağlık alanında ilaçlarda kullanılması bir çok sağlık sorununa iyi geldiğini gösteriyor. Badem ağacı güzel çiçeklerden oluşmaktadır. Yeşermesi ile beraber bademler ilk başta yeşilimsi yumuşak kabuklu eriğe benzer tadına sahip olarak büyümeye başlar. Olgunlaşması daha sert hal alması tadında değişikliğin hissedilmesini gösterir. Badem bitkisi çok eskilere dayanarak, insanların çeşitli karışımlar hazırlayarak ilaç yaptıkları bilinmektedir. Günümüzde kuruyemiş türünde hazırlanarak tüketilmektedir. Bir çok karışım hazırlanarak ilaçlar yapılarak tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Badem yağı alarak sağlıklı şekilde tüketmek mümkün olmaktadır.

Bademler iki çeşitlerdir acıbadem ve normal bademlerdir. Acıbadem aşırı lezzetsiz ve ekşi bir tadı vardır. Acıbadem tüketmek karaciğer, dalak, böbrek rahatsızlıklarına iyi gelir. Acıbadem böbreklerde, dalaklarda ve göğüslerdeki ağrıları hafifleterek azaltır. Acıbadem ev ortamında tüketilebilir günlük 10 adet tüketmek yeterlidir.

Acı bademin kökünü kaynatarak içilmesi ciltteki çilleri kaldırdığı bilinmektedir. Anadolu bölgesinde yetişen acıbademlerden elde edilen yağlarda faydalıdır. Kavrularak tüketilmiş acıbadem akciğer iltihapları, öksüre iyi gelir. Yağda kızartılarak tüketilen acıbadem mide temizleyici olarak tüketilebilir.

Tatlı bademler boğaz ağrısına, boğaz sertliğine iyi gelmektedir. Solunum yolu hastalıklarında tatlı badem suyu tüketilebilir. İdrar arttırıcı olarakta tüketilmesi mümkündür. Cinsel gücü arttırıcı, libido yükseltmesi, bağırsak sertleşmesi, sindirimi kolaylaştırıcıdır. Hafıza sorunu yaşayan kişiler için unutkanlığı geciktirici ve ilerlemesinin önüne geçer. Badem yağı cilde sürülmesi saçların ve bıyıkların gürleşerek kuvvetlenmesini sağlar. Saç köklerine bakım yaptığı gibi dökülmelerinde önüne geçer. Yaşlılık sorunu yaşayan kişiler badem yağı ile yapacağı masaj sayesinde cildin yenilenmesini sağlayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here