Bahar Meyvelerinin Faydaları

Bahar aylarının gelmesi çeşitli şifalı meyvelerin yetişmesini sağlamaktadır. Vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin, mineraller bahar meyvelerinin tüketilmesi sonucunda sağlanabilir. Her meyvenin birbirlerinden farklı şifası ve faydası bulunmaktadır.

Bahar aylarında sağlık sorunları kendisini daha çok göstermektedir. Sağlıklı bir yaz geçirmek isteyenler bahar meyvelerini görmezlikten gelmemeleri gerekiyor.

Karadut: Yaprağından yapılan çaylar kansere iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Ateşi düşürür, idrar söktürücü, diş ağrısı, mide ve bağırsak hastalıklarına iyi gelmektedir.

Dut: Göğüs ağrılarına iyi gelerek göğsün yumuşamasını sağlamaktadır.

Çilek: Bahar aylarında bir avuç çilek yemeniz C vitamini ihtiyacınızı karşılar. İçinde bol miktarda antioksidan içermesi bağışıklık sistemini güçlendirir. Antioksidanların bulunması kanserle mücadele eder.

Kiraz: A ve C vitamini deposu olması antioksidan bakımından zengindir. Günlük bir avuç kiraz tüketmek yeterli olacaktır.

Avokado: Cilt sağlığı için oldukça faydalıdır. Cildinizi parlaklaştırır, esneklik kazandırır ve hücrelerin yenilenmesini sağlar. İyi bir hücre koruyucusu olarak antioksidanlar sayesinde bol miktarda protein içerir. İçinde A, B1, B2, B3, B6, C, E, K vitaminleri bulur. Fosfor, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum bakımından zengindir.

Çağla: Metabolizmanızın sağlıklı çalışmasını sağlar. E vitamini deposu olması anti-kanserojen madde barındırmaktadır. Kalp, damar ve kemik hastalıklarına iyi gelir.

Malta eriği: A vitamini konusunda oldukça faydalı olduğu gibi C ve B vitamini de barındırır. Lifli meyveler sınıfına girmesi mutlaka tüketilmesi gereken sağlıklı vitaminlerdendir. Antioksidan ve lif içermesi kansere karşı savaşçı olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here