Baklagillerin Faydaları Nelerdir?

Sofralarımızın değişmez besin değerlerinin belki de başında baklagiller gelir. Doğanın bizlere sunduğu mucizevi besin kaynaklarıdır. Protein açısından zengindirler ve yüksek oranda lif içeriğine sahiptirler. Karbonhidrat açısından da oldukça zengindirler. Vücut için gerekli olan önemli vitamin ve mineralleri içlerinde bulundururlar.

İçlerinde Bulunan Değerler Ve Faydaları

Potasyum, magnezyum, demir, klasiyum, B vitamini hemen hemen bütün baklagillerde bulunur. Bunun dışında aminoasit açısından da zengindirler. Lif içerdikleri için tam bir sindirim sistemi dostudurlar. Baklagillerin hazmı yavaş olduğundan kan şekerini dengeleme özelliğine sahiptirler. Kabızlığı önleyici özellikleri vardır. Magnezyum ve kalsiyum içerdikleri için kemik gelişimine fazlası ile faydaları vardır. Kolesterol ve tansiyona da faydalıdırlar. Kalp rahatsızlıklarına faydalı oldukları tıbben kanıtlanmıştır. Günlük 30 gram kadar baklagil tüketmek kalp krizi riskini %25 oranında azaltmaktadır.

Baklagil deyince ilk akla gelen, kurufasulye, nohut ve mercimektir. Her üçü de birer sağlık kaynağıdır. Bunları biraz yakından tanıyalım.

Mercimek: Çeşitli tipte ve renkte mercimek vardır. En bilinenleri, yeşil, sarı ve kırmızı mercimektir. Mutfaklarımızın vazgeçilmez besinidir. Bol lifli ve protein açısından son derece zengindir. Demir, kalsiyum, sodyum, manganez, bakır, çinko ve fosfor içerir. B vitamini bakımından da zengindir. Göz sağlığı açısından çok faydalıdır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücuda enerji verir ve yorgunluğu giderir. Bunun dışında başka bir çok faydası olan mercimeği haftada iki kez tüketmek sahip olduğu tüm yararlarından faydalanmak anlamına gelir.

Kurufasulye: Sofralarımızın şahı diyebileceğimiz ilk sıradaki besin kaynaklarımızdandır. Yurdumuzun dört bir yanında ve her sofrada tüketilen bir gıdadır. Hayvansal olmayan protein açısından son derece zengindir. Hayvansal ürün tüketmeyen kişilerin mutlaka beslenme listelerinde olması gereken bir besin değeridir. Kemik yapısının güçlenmesinde çok yardımcıdır ve sindirim sistemi dostudur.

Nohut: Nişasta ve azot açısından çok zengindir. Protein, B vitaminin açısından çok zengindir. Karbonhidrat ve yağ açısından da yeterli düzeydedir. Östrojen hormonunu dengeleyici özelliği bilinmektedir. Tüm baklagiller gibi haftada en az iki kere yenmesi önerilmektedir.

Saklama Koşulları

Baklagiller rutubetten kesinlikle uzak tutulmalıdır. Rutubete maruz kaldıkları anda bozulmaya başlarlar. Böceklenme baklagillerde en sık rastlanan durumdur. Bu nedenle ağzı sıkı bir kavanoz içinde ve hava akımına maruz kalmayacak ve ışıksız bir ortamda muhafaza edilmeleri gerekmektedir.

Sofralarımızın asla vazgeçilmez besin değerlerinden olan baklagiller mutlaka tüketilmesi gereken besin ögeleridir. Doktorlar ve beslenme uzmanları tarafından haftada en az iki kere (haftada 200 gram) baklagil tüketilmesi vurgulanmaktadır. Vücut için gerekli olan birçok vitamin ve minerali baklagilleri tüketerek almak mümkündür Hayvansal olmayan protein içeriği bakımında da mutlaka tüketilmesi gereken ürünlerdir. Zaten bu özellikleri itibari ile vejetaryen tipi beslenen insanların mutlaka baklagil tüketmeleri gerekir. Aksi takdirde vücutları proteinsiz kalacağından çok ciddi sağlık sorunu yaşayacaklardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here