Bankalar Hakem Heyeti Nedir

Kamu düzenini ekonomik boyutta da sağlamak adına pek çok uygulama vardır. Bunlardan biri olan Bankalar Birliği Hakem Heyeti nedir? Görevleri nelerdir?

Bankalar Birliği Hakem Heyeti Nedir?

Bankalar Birliği Hakem Heyeti, bireysel müşteriler ile bankalar arasındaki sorunları ve uyuşmazlıkları çözmek amacıyla Türkiye Bankalar Birliği bünyesinde kurulan bir heyettir. TBB üyesi bankalar ile bireysel müşteriler arasındaki uyuşmazlıklar, tarafsız bir şekilde çözülüp uzlaşı sağlamak için oluşturulmuştur.

Bankalar Birliği Hakem Heyeti Hangi İşlemleri Kapsar ?

Hakem heyetinin çalışmaları, bireysel bankacılık işlemlerine dairdir. Sadece gerçek kişi başvuruları kabul edilir ve gerçek kişilerin bireysel olmayan başvuruları (ticari vs) değerlendirilmeye alınmaz.

Hakem Heyetine Başvuru Süreçleri

Hakem heyetine başvuru sürecinden önce, ilgili bankaya sorunla ilgili yazılı müracaat edilmesi gerekmektedir. Bankaların bu müracaata cevap süresi kredi kartları söz konusu ise 20 gün, aksi takdirde 30 gündür. Bu süreç içinde olumlu sonuç alınamaz ise kişiler 60 gün içerisinde Bankalar Hakem Heyetine internet sitesi üzerinden direkt olarak ya da internet sitesinden indirilen başvuru formunu postalayarak başvuru yapabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here