Baş Dönmesi Neden Olur? Nasıl Geçer?

Günümüzün yaygın rahatsızlıklarından olan baş dönmesi her yaştan kişinin ortak sorunu olarak görülüyor. Tekrarlayan ve geçmeyen her defasında şiddeti biraz daha artan rahatsızlıklardandır. Tedavi gerektiren rahatsızlıklardan dolayı kişiler bir çok sağlık sorunu ile karşılaşmaktadır. Baş dönmesi herkesin şikayetli olduğu ve içinde bulunduğu duruma bağlı olarak kendisini gösterir. genellikle yorgunluk, baş ağrısı, stres, bunalım gibi sorunlar insanları rahatsız etmektedir.

Baş dönmesinin tıp alanında yapılacak olan çeşitli testler sonucunda altında yatan sebep öğrenilebilir. Kişilerin genelde ağızdan dolma laflarla hareket etmeleri ciddi sağlık sorunlarının üstünü örtmesine sebep olabilir. Kişilerde sersemlik, itimle, sarhoşluk benzeri durumların görülmesi çeşitli hastalıklara neden olabilmektedir. Baş dönmesi bir hatalık değil sağlık sorunlarının belirtisidir. Gün içinde tekrarlar ve ani olarak dönmeler artarak bayılmanıza neden olabilir. Şikayetler ve semptomların artmasına bağlı olarak kişiler dikkatli olmalıdır.

Baş dönmesinin nedenleri;
Travmalar
Stres
Bunalım
Migren
Beyin tümörü
Meniere
İç kulak sorunları
Felç ve nöbet
Kronik oitis media

Baş dönmesi nasıl geçer?
Baş dönmesi durumunda kişiler gevşemek için kendilerini dinlendirmeleri gerekir. Rahatladıkları süre kan dolaşımı kendisini düzenler baş dönmesini engellemektedir. Hissettiğiniz zaman kendinize bir yer bularak orada dinlendirmelisiniz. Yavaş yavaş hareketlerinize devam ederek ani hareketlerden kaçının. Tekrarlayan durumlarda doktora gitmeniz altında yatan hastalık varsa onun çözülmesinde etkili olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here