Basur (Hemoroid) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Halk arasında basur, tıpta hemoroid olarak bilinen rahatsızlık gerektiğinde cerrahi müdahaleleri dahi gerektirmektedir. Basur rahatsızlığı makat bölgesinden gerçekleşerek kişileri etkilemektedir. Makat bölgesinde bulunan toplardamarın genişlemesi ile ortaya çıkar. Basur birincil ve ikincil olarak ortaya çıkıp kendisini göstermektedir.

Birincil basur: Sıkça görülen durumlardan olup makat bölgesindeki toplardamarın genişlemesi ile görülür. 25-30 gençlik yaşlarında daha çok görülmektedir.

İkincil basur: Kapı toplardamarının kan akışını engellemesine bağlı olarak ortaya çıkar. Siroz hastalığı olan kişinin ikincil basur rahatsızlığına yakalanması kaçınılmazdır.

Basur hastalığı toplardamarın iltihaplanması ve bozulmasına bağlı olarak görülür. Kişilerin beslenmesine dikkat etmemesinden dolayı basur tetiklenir ve birincil basurlar ortaya çıkar. Basura en başlıca neden olan alkol tüketimi, baharatlı ve acı yiyecekler, aşırı yemek yenmesi, gebelik gibi durumlarda ortaya çıkar. Tedavisi mümkün olduğu gibi en kötü durumlarda cerrahi müdahale sonucunda kurtulabiliriz.

İç ve dış basur olmak üzere iki şekilde görülmektedir.

Dış basur: Anüs bölgesinin dışında yer alarak kaplaması ile bilinir. Toplardamarın genleşmesi ile tıkama yapabilir, ağrılı ve sancılı olmaktadır.

İç basur: Anüs bölgesinin kapanmasına neden olup toplardamarın genişlemesi ile olmaktadır. İç basur aynı zamanda dış basurla birlikte gelişmesine neden olabilir.

Basur Belirtileri
Makat bölgesinden kan gelme, tuvalet ihtiyacını giderirken ağrılar ve yapamama durumları.

İltihaplanma ile meydana durumlarda ise uzman doktora giderek önlenmelidir. Basur her geçen gün şişerek etkisini arttıracaktır.

Dışkı yapma durumlarında ağrının yanı sıra kanama gözlenince basur olduğunu göstermektedir.

Tedavi Yöntemleri
Basur ilk aşamada olduğu zaman ilaçlı şekilde tedavi edilebilmektedir. Aşamalar ilerlemeden basura neden olan etken ortadan kaldırılarak kısa sürede tedavi mümkündür.

Sağlıklı beslenmek önemli olup, kişiler acı, baharatlı ve çok yemek yemekten kaçınmalılardır.

Kabızlık probleminin de basura neden olduğunu düşünürsek eğer vazelin veya lanolin yağı kullanılması kişileri rahatlatmaktadır.

Sıcak oturma banyosu sayesinde basur kendisini küçülterek rahat şekilde dışkınızı yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here