Basura İyi Gelen Yiyecekler

Basura Ne İyi Gelir neleri tüketirsek rahatsızlığımız durma ve gerileme dönemine başlar işte detayları ile birlikte tüketilmesi gerekir.

Basur hastalığı çağımızın sorunları arasında başı çeken hastalıklardan biridir. Bu hastalık genellikle 50 yaş üstü bireylerde görülmesine rağmen genç kuşak arasında da sıklıkla rastlanabilmektedir. Basur hastalığının belirtileri, yaşanılan basurun seviyelerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat basurun genel olarak belirtileri anüs bölgesinde yaşanılan rahatsızlıklardır. Bu bölgede karşılaşılan kanama, şişlik, tuvalet ihtiyacı karşılanırken yaşanan zorlanmalar ve anüs bölgesindeki şişlikler, basurun en sık belirtileridir. Basur hastalığının nedenleri arasında ise; uzun süreli oturma durumları, obezite rahatsızlığı, sindirim sisteminde kronik rahatsızlıklar, gebelik durumları, lif ihtiyacının yeterli karşılanamaması, sıvı gıda tüketiminin az yapılması ve kabızlık durumları gösterilebilir. Genellikle tembel olarak nitelendirebileceğimiz yaşantımızında basur hastalığına neden olduğu söylenilebilir. Sürekli et tüketimi, herşeyin ayağımıza kadar gelmesini beklemek ve yiyecekleri baharatsız yemeye tahammül edememek genel olarak halkımızın yaşantısından birer parçadır. Haliyle bu durumda olan bir halkında basur hastalığına yakalanmayacağını belirtmek saçmalıktan başka bir şey değildir.

Basur hastalığı, ileri boyutlara ulaşmamışsa eğer ameliyat harici tedavi seçenekleri mevcuttur. Ameliyat harici diğer tedavi seçenekleri ise yine basurun ulaştığı seviyeye göre ilaç veya merhem kullanımıdır. Ayrıca basur hastalığının ilerlemesini önleyebilmek için birey beslenmesine dikkat etmeli ve bol sıvı tüketmelidir.
Uzmanlar basur hastalığı olan bireylere genel olarak bazı gıdalar tavsiye etmektedirler. Bu gıdaların birey tarafından tüketimine başlanması durumunda basur hastalığı kontrol altında tutulabilir ve basur nedeniyle çekilen ağrıların şiddeti minimum seviyeye indirilebilir.

Yoğut ve kefir tüketimi; bu gıdalar basur hastalığına iyi gelen yiyecekler listesinin en başında yer almaktadır. Yoğurt ve kefir gıdalarının sindirim için önemli bir bakteri olan ve bağırsaklarımızda bulunan probiyotiklere yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu sayede mideden tam anlamıyla sindirimi gerçekleşmeden gelen besinlerin bağırsaklarda ki parçalanma işlemi hızlanmaktadır ve kabızlık riski minimum seviyeye indirilmektedir.

Meyve ve sebze tüketimi; meyve ve sebze ürünlerinin tüketimi bireyin hem günlük lif ihtiyacını karşılar hem de bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunun yanı sıra lifli yapıları sayesinde bağırsakların çalışmasındaki aksaklıklara engel olur böylece dışkıyı yumuşatarak, bireyin tuvalet ihtiyacını zorlanmadan karşılamasına yardımcı olmaktadır.

Tahıllar; Lif ve protein içeriğine sahip olan kepekli tahıllar, sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmamıza ve bunun akabininde basur hastalığının sebep olduğu rahatsızlıkların azalmasında bireye yardımcı olmaktadır. Yulaf ezmesi, kahverengi pirinç, kepek ekmeği, tam buğday ekmeği ve yağsız patlamış mısır tüketimi günlük lif ihtiyacını karşılayarak, basur hastalığına da iyi gelmektedir.

Sıvı tüketimi; günlük bol miktarda sıvının tüketilmesi bireyin sindirimini kolaylaştırmaktadır.

yoğurt

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here