Bebek Neden Hapşırır?

Yeni doğan bebeklerde reflekslerine kavuşması önemlidir. Gelişme sürecinde hayatta kalması istem dışı reflekslerin gelişmiş olmasına bağlıdır. Bebeği nefes alması, acıkması, hapşırması, öksürmesi, hıçkırıp, yüzünü buruşturma ve esneme gibi refleksleri önemlidir. Bebeğinizin hapşırması aslında iyiye işaret etmektedir. Bir refleksini daha keşfederek kendisini göstermektedir.

İlk defa hapşıran bebeklerin hapşırması beyinden gelen sinyal doğrultusunda olur. Kendi reflekslerini kazanmak adına yöneterek hapşırmasını sağlar. Ufak hapşırıklar karşısında anne ve babalar için oldukça heyecanlı dönem oluyor. Telaş içinde olduklarından doğru doktora görerek hapşırdıklarından dolayı şikayet ediyorlar. Söz konusu hapşırık olduğundan normal olarak karşılanması gerekmektedir. Doğru bir hapşırma sonucunda kendilerini toparlamaları mümkün olabiliyor.

Bebeklerin hapşırmasına neden olan nedenler;
Kaloriferli evlerde kuru hava ve tozun bebeklere temas etmesi hapşırmalarının neden olabilir.

Isı değişiklikleri bebeklerin burnunda hassasiyet yaratarak hapşırmalarına neden olur.

Güneş ışınları burundaki mukozaların uyarılmasına neden olmaktadır.

Yeni doğan bebekler hapşırmaları sıkça görülebilir. Temizlik yapıldığında havaya uçuşan toz taneleri insanların hapşırmalarına temel yaratmaktadır.

Bu durumların gerçekleşmesi durumunda hapşırma meydana gelince telaş edilmemesi gerekmektedir. Annelerin paniğe kapılarak doktora gitmelerine neden olmaz. Bebeklerde hapşırık dışında öksürük görülürse doktora gitmeleri gerekebilir. Bebeklerin hapşırması normal olduğu gibi burunlarındaki mukozaların hassas olmasına bağlıdır. Uyarılması sonucunda sık sık hapşırabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here