Bebekler Neden Kusar?

Bebekler konusunda tecrübe sahibi olunmaması ile vücutlarının verdikleri tepkilere karşı cevapsız kalınabiliyor. Bebeklerde sıkça görülen, kusma, ateşlenme, ishal gibi durumlarda panik yapılmamalıdır. Yeni doğan bebeğiniz sıkça kusarak size tepki veriyorsa sebebi araştırılmalıdır. Doktorunuz tarafından bebeğinizin beslenme önerisine dikkat edilmelidir. Erkenden süt kesilerek mamaya geçilmesi yeterli olmayabilir. Kusmanın bir çok sebebi olup vücutlarının sindirim sisteminde kusmaya yönelik etkiler görülmektedir.

Bebeklerde kusma rahat bozulmasının yanı sıra sıvı kaybetmesinden olayı da kaynaklanabilir. Sıvı kaybı olması bebekler için ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet olabilir. Bebeğinizin reflü hastalığına yakalanmasını istemiyorsanız o zaman dikkat etmeniz gerekecektir. Bebeğin ilaç kullanması gerekiyorsa bunların etkisinden dolayı etkilenebilirsiniz. Annenin aldığı besinlerde karında değişime uğrayarak bebeği etkileyebilir. Sütte bozukluk olması annenin bebeğini besleyememesine sebep olarak süt anneye ihtiyacı olmaktadır.

Havada çeşitli kimyasallar bulunuyorsa eğer bebeğin kusmasına neden olabilir. Soluduğu havanın pis olması onları doğrudan etkilemesine sebeptir. Kirlenen havanın bebeğin solumasına ve ciğerlerinde toplanarak kusmasını tetiklemektedir. Bir yaşına kadar bebeklerde görülen rahatsızlıklardan birisi kusmaları olmaktadır. Dikkat ederek onların zarar görmesinin önüne geçilebilir.

Bebek kusmada zorlandığında başka sağlık sorunu altında yatabilir. Zorlanmaları durumda öğürtüler, fışkırarak kusmalar bazen kusmuğun burnundan gelmesi görülebilir. Bebeklerde mide bulanması anlaşılması zor olması onların renk solukluğu, tedirginlik ve yiyecek yemek istememeleri ile gösterirler.

Kusmalar şiddetli ve günde üçten fazla oluyorsa eğer doktora götürülmesi gerekli olabiliyor. Dikkat edilerek kusmanın önüne geçilip annenin hasta olması önlenebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here