Menu

Berat Kandilinde Yapılacak İbadetler

Berat Kandilinde Yapılması Gerekenler, Berat Kandilinde Yapılacak İbadetler Nelerdir hayırlı gecelerden birisi olup namaz kılınmalı, oruç tutulmalı, hayır işlenmeli, küslerle barışılmalı, helallik alınmalı bir çok hayır yapılması gerekmektedir.

Mübarek günlerden birisi olup kalbinde bir gram dahi inanç bulunanların günahlarının affedildiği zamanlardan birisidir. Hayırlara vesile olmasını dileriz tüm İslam aleminin Berat Kandilinin mübarek olmasını dileriz.

Dini günler hicri takvime göre kutlanır ve miladi takvime göre hesaplanmaktadır. Şaban ayının 15. gecesi Berat Kandili olarak bilinmektedir. Bu gece yapılacak her ibadetin büyük sevaplar sağlayacaktır. Namaz 100 rekat olup hayırlı olduğu belirtilmektedir.

Berat gecesinde yapılacak olan ibadetler önemli olup Hz. Ali’nin rivayetlerine göre Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed şöyle buyurmuştur;

“Şaban ayının yarısı yani Berat gecesi olduğu zaman kalkınız, o geceyi ibadetle geçiriniz, gündüzünde de oruç tutunuz. Çünkü Cenab-ı Hak, güneşin batmasıyla birlikte rahmet ve ihsanıyla, gufran ve inayetiyle dünya semasına tecelli eder ve şöyle buyurur: Günahlarının bağışlanmasını isteyen yok mudur? Onu bağışlayayım. Rızık isteyen yok mudur? Onu rızıklandırayım. Bir derde düşen yok mudur? Ona afiyet vereyim, o dertten kurtarayım. Şöyle olan yok mu? Böyle olan yok mu? Ve bu hitap fecir doğuncaya kadar devam eder. (İbn-i Mace; İkame: 191; Beyhekî, Şuabu’l-İman, 3/379, No:3822)

berat kandili

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir