Menu

Besin Kirliliği Nedir

Besin Kirliliği Ne Demek, Besin Kirliliği Hakkında Bilgi

Canlıların tümü büyüyüp ve gelişme dönemini sağlayabilmek için besinlere ihtiyaç duyarlar. Besinlerden alınan mineral, vitaminler sayesinde gelişimiz için ihtiyacımızı karşılamış oluruz. Besin kirliliği ile birlikte moleküllerin zararlı olanlarının da içlerinde olmasına neden oluyor. Tükettiğimiz besinlerde oluşan kirlilik ile beraberinde mikroorganizmaların vücudumuza girmelerine neden olur.

Alınan ürünler ile birlikte dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi ne kadar sağlıklı olduğudur.

Üretimden sofralarımıza kadar gelirken kirlenme görülebilir. Yetiştirilmesinden itibaren kirlilik verilebilir böceklerden korunma, doğa olayları, toprak kirliliği, imalathane kirliliği gibi çeşitli sebeplerden karşımıza çıkmaktadır.

Fiziksel, kimyasal, biyolojik olarak kirlilik kendisini göstererek besinlerin üzerinde farklı maddelerin teması etmesi sonucunda fiziksel kirlilik gerçekleşir. Kimyasal kirlilik besinlerin bozulmasını önlemek veya daha iyi gelişmesi sağlanması için kullanılan kimyasallar sonucunda gerçekleşir. Biyolojik kirlenme yetişme sırasında gerçekleşir örneğin kiraz ağacının vişne aşısı yapılarak vişne vermesi olur.

besin kirliliği

besin kirliliği

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir