Menu

Beslenmenin Kemik Gelişimi Üzerindeki Etkisi Nedir

Beslenmenin Kemik Gelişimine Etkisi, Kemik Gelişiminde Beslenmenin Etkisi Nedir

Büyüme ve gelişme çağında olan kişiler özellikle kemik önemli olmaktadır. Doğru ve dengeli beslenen kişilerde kemik yapısı daha sert güçlü olmaktadır. Kemiklerin gelişimi için en önemli vitaminlerden biriside kalsiyum olmaktadır. Kemiğin temel yapı taşlarını oluşturup gelişim ve güçlenmesine etki yaratır.

Çocukların gelişiminde etkili olup kemikler doğru şekilde ilerlemesini sağlar, düzenli beslenmenin ve yapılacak egzersiz ile birlikte kemikler istenilen şekilde sağlıklı olarak uzayarak güçlenir.

Kemik gelişiminin üstünde beslenme direk etki yapmaktadır. Yiyeceklerden alınan kalsiyum ile protein kemik gelişimi üzerinde önemli etki yaratır aynı zamanda diş sağlığı gibi sorunlarında giderilmesinde önemlidir. Büyüme zamanında çocukların daha çok fast food olarak bilinen hazır yiyeceklerle büyümesi yüzünden kısa boylu, kemik hastalıkları, güçsüz kemiklere sahip olabilirler. Büyüme sırasında önemli rol aldığı gibi alınan kalsiyum kemiğin gelişimin sürecini sağlar. Düşük protein ile birlikte kemik gelişiminde önemli olumsuz etkiler bırakır.

Kemik için iyi gelen yiyecekler ise yoğurt, süt ürünleri, peynir etkili olmaktadır.

kemik gelişimi

kemik gelişimi

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir