Beyaz Çay Nedir, Faydaları Nelerdir

Beyaz çay, siyah çay ve yeşil çayın yapıldığı bitkinin yapraklarından üretilmektedir. Beyaz çay bitkinin yapraklarının tam olgunlaşmadığı hatta açmadığı yapraklardan toplanmaktadır. Yapraklar beyaz tüylerle kaplı olup beyaz çayın yaprakları beyaz tüylerle kaplıdır. Beyaz çay, siyah çay ve yeşil çay aynı bitkiden üretilse bile tatları birbirinden çok farklıdır. Siyah çayda daha sert bir tat olup yeşil çayda daha hafif bir tat bulunmaktadır.

Beyaz Çayın Faydaları

Beyaz çay kanser, kalp sağlığı, cilt bakımı ve kilo vermek açısından faydalıdır. Beyaz çayda bulunan keratinler kanserli hücre yapısının oluşumunu önlemektedir ve tümörlerin büyümesini de sağlamaktadır. Böylece düzenli beyaz çay içerek cilt, göğüs, karaciğer, prostat, yemek borusu, akciğer, mide, pankreas ve yumurtalık kanseri riski azalmaktadır.

Kalp sağlığında da beyaz çay oldukça önemlidir. Beyaz çayda bulunan keratin damarları genişletir ve böylece tansiyon düşer. Beyaz çay cilt için tüketilebilmektedir. Beyaz çayda antioksidanlar bulunmaktadır ve radikallere karşı koruyup stresi önlemektedir. Böylece stresin ciltteki olumsuz etkilerini de azaltmaktadır. Beyaz çay cilt yüzeyinde uygulandığı zaman güneşin ciltteki zararını en aza indirmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here