Menu

Beynin Görevleri Nelerdir

Beynin Görevleri Nedir, Beynin Görevi Kısaca

Yaşamsal faaliyetlerimizi devam ettirebilmek için beynimize ihtiyacımız vardır. Beyin ölümü sonucunda insanlar bitkisel hayata girerler hiçbir faaliyet almadıkları gibi yaşamlarını devam ettiriyorlar. Vücudumuz beyin tarafından bizim istediğimiz doğrultusunda yürütülüyor yemek yeme, düşünme, hareket etme, hissetme her türlü organımız bu sayede çalışır.

Şekli girintili çıkıntılı bir yapıyı anımsatmaktadır. Bu sayede geniş bir kıvrımlarla dolanmış bir halde bütün olarak durur. Milyonlarca sinir hücresini bir araya gelmesi ile birlikte oluşmuştur. Örümcek ağını anımsatır ve üs üste üç kat korumaktadır. Sarmal yapı beyni koruyarak dış etkilere karşı koruma sağlanır.

Beyin görme, tatma, koklama, dokunma, işitme gibi duyularımızın merkezi olarak gelen sinyaller doğrultusunda bize bilgi verir. Bu sayede sahip olduğumuz hareket etmemiz sağlanıyor. Sinirler omurilikten geçerek beynimizin sol kısmına gelerek yönetilmesi sağlanmıştır. Beynimiz yaşadıklarımızı kayıt altına alarak hafızamızı güçlendiriyor.

Hipotalamus beyin içersinde yer alarak vücudumuzun ısısı, kan basıncı, kalp ve damar sistemi, elektrolit dengesi, stres, hormon düzenleri ile birlikte kontrol edilmesini sağlar.

beyin

beyin

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir