Menu

Bilgisayar Nedir Kısaca

Bilgisayar Kısaca, Bilgisayar İcadı Kısa

Bilgisayar verilerin dijital ortam olan hard diske işlenerek daha sonra ihtiyaç olma durumunda işlem ve ramın birlikte sağladığı hız sayesinde istenilen zaman kullanılmasını sağlar.

Elektronik aletler sınıfına girerek günümüzün en yaygın kullanılan araçlardan birisi olmaktadır. İlk zamanlar üretiminin yapılması çok büyük boyutlarda olmasına rağmen zamanla teknolojinin ilerlemesi ve önemli buluş olması ile birlikte telefonlara kadar sığdırılmıştır.

Hesap makinesinden ilham alan Blaise Pascal babası olarak biliniyor 1642 yılında icadını yapmıştır. Hesap makinesinin icadından itibaren 2 yıl boyunca geliştirip 1964 yılında ise bilgisayarı icat etmiştir.

İlk bilgisayar oldukça büyük ve yapabilecekleri sınırlıydı Howard Hathaway Aiken tarafından geliştirilen trigonometri ve logaritma yapabilecek hesap makinesini icadını gerçekleştirdi.

Bilgisayarın yaygınlaşması 1972 yılında Bill Gates tarafından yazılan yazılım sayesinde olmuştur. Kullanılır hale gelerek neredeyse bütün bilgisayarlar bu işletim sistemi ile kullanılmaya devam etmektedir.

bilgisayar

bilgisayar

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir