Böbrek Sağlığı İçin Suyun Önemi

Vücudumuz suya ihtiyaç duyar. Yaklaşık %60-75’i kadar suyla kaplı olduğundan önemini daha iyi kavramamız gerekiyor. Vücudumuzdaki bütün organlarımız suya gereksinim duyarak görevlerini yerine getirirler. Su doğada bulunan tüm canlılar için önemli olup olmadıkları zaman yaşayamazlar. Kanımızda biriken atık maddeler böbreklerimiz tarafından süzülerek temiz kana ulaşılması sağlanıyor. Böbreklerde biriken suyla birlikte süzülen kandaki zararlı maddeler idrar yolu kullanılarak dışarı atılmaktadır. Böbreklerde oluşan kan temizleme döngüsü devamlı şekilde gerçekleşerek temizlenir.

Uzmanlar tarafından böbrek sağlığının korunması için vücudumuzun günlük ihtiyacı olan 1,5-3 litre civarında su tüketmesi gerekmektedir.

Kalbimiz bir dakika içersinde 5 litre kanı pompalayarak vücudumuzu dolaşmasını sağlar. Kalbimiz gün boyunca defalarca kez pompalama yaparak 1800 litre su kalpten geçmektedir.

Vücudumuzda biriken zararlı maddeler (üre, kreatin, ürik asit) gibi maddeler süzülür.

Organlarımıza ulaşan su sayesinde temizlenerek kanımız arındırılmaktadır. Günlük olarak suyun sertliği, iyon miktarı, tadı ne kadar iyi olursa sağlığımızı o kadar koruyacaktır.

suyun önemi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here