Menu

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer Ne İyi Gelir?

Boğaz ağrısı, kışın özellikle kişilerin kendilerine dikkat etmemeleri sonucunda soğuklardan dolayı yaşanan solunum yolu rahatsızlığıdır. Boğaz ağrısı virüslerden dolayı meydana geldiği bilinmektedir. Boğaz ağrısı nasıl geçer üzerinde çeşitli araştırmalar yapılabilir. Virüs kaynaklı hastalıklar bağışıklık sisteminin virüsü tanıması sonucunda ya da ilaç yardımıyla geçmesi mümkündür. Bakterilere bağlı olarak boğaz ağrısı enfeksiyonun ortadan kaldırılması için antibiyotik kullanımını gösterir. Boğaz ağrısının şiddetlenmesi ağız yoluyla ilaç alımıyla tedavi edilir. Doktorun teşhis edeceği durumlara bağlı olarak tedavi uygulanması da mümkündür.

Boğazın aşırı şekilde yorulması da ağrıya sebep olabilir. Kişi yüksek sesle konuşma ihtiyacı duyuyorsa, devamlı tekrarladığı durumları ağrı hissedebilir. Bir süreliğine boğaz ağrısı ve ses kısıklığı yaşaması kaçınılmazdır. Bu nedenden dolayı gün boyunca su içerek boğazımızı yumuşak tutarak ağrılardan uzaklaşabiliriz. Suyun boğazı yumuşattığı bilinmektedir.

Ağız ve boğazınızdaki bakterileri temizlemek için gargara yapabilir, tuzlu su ile hazırlayacağınız karışım sayesinde enfeksiyonlardan korunabilirsiniz. Kalorifer kullanılan evlerde havanın nemsiz kalmasından dolayı boğaz ağrısı ve kuruluğu hissedilebilir. Bu tip rahatsızlıklarda odanın havalandırılması gerekir, nem dağıtan cihazlar sayesinde de kendimizi daha iyi hissedebiliriz.

Giyim açısından çeşitli giyecekler boğaz bölgesini tahriş edebilir. Temizlik maddeleri açısından kimyasallara yöneldiyseniz eğer boğazın tahriş edilmesine sebep olabilir. Sigara içmek boğaz ağrısının sebebi olarak gösteriliyor. Uzun süre yüksek sesle konuşmaktan dolayı meydana gelen çeşitli rahatsızlıklar olabilir. Yüksek sesle konuşmak ses tellerine zarar verdiği gibi rahatsızlık hissetmeniz kaçınılmaz olur. Boğaz ağrılarından korunarak ortadan kaldırmak için mümkün mertebe uzak normal ses seviyesinde konuşmalısınız.

Boğazın sıcak ve nemli tutulması ağrıların hafiflemesinde etkilidir. Kış mevsiminde boğaz soğuk havadan etkileneceğinden bitki çaylarına ağırlık vermek rahatsızlıkları azaltabilmektedir. Tüketebileceğiniz bitki çayları arasında papatya, okaliptüs, karaağaç ve adaçayı başta gelmektedir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.