Boş Gebelik Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Boş gebelik, diğer adıyla anembriyo gebelik su gebeliği olarak da bilinmektedir. Boş gebelik nedir, belirtileri nelerdir bilmeyenler, bunu dış gebelik ile karıştırmaktadır. Dış gebelikte; fetüs rahim dışına yerleşir ve gelişimine rahim dışında devam eder. Boş gebelikte ise; zar ve plasenta rahim içinde normal gebelikte olduğu gibi oluşur. Fakat zarın içi boştur, yani rahim içinde bebek yoktur. Normal gebelikte, bebek 7. Haftadan itibaren net şekilde görülür ve kalp atışları duyulur. Bu süreye kadar, kişi doktor muayenesine gitmemişse, bunun boş gebelik olduğunu anlayamaz. Kişi, boş gebelik nedir, belirtileri nelerdir bilmediği için ancak doktor kontrolü ve ultrason görüntüsüyle bunun boş gebelik olduğunu anlayabilir.

Boş gebeliğin belirtileri nelerdir?

  • Bulantı
  • Kusma
  • Halsizlik
  • Yorgunluk
  • Kasık ağrıları
  • Hafif lekelenme

Boş gebelik nedir, belirtileri nelerdir bilmeyen kişiler, bunu normal gebelikle karıştırabilir, bazı kişilerde de evde düşük olabilir. Boş gebelik geçirdiğini bilmeyen bir çok kişi bu düşüklerin normal düşük olduğunu zanneder.

Boş Gebeliğin Nedenleri Nelerdir?

Anembriyo gebeliğin en önemli nedeninin, kromozomal anormallikler olduğu belirtilmektedir. Aynı zamanda yumurta ve sperm kalitesinin düşük olması da, boş gebeliğin nedenleri arasında sayılmaktadır.

Tedavi Şekli Nasıldır?

Boş gebelik geçirdiği saptanan hasta, zaman kaybetmeden kürtaja alınır. Aksi taktirde içi boş olan kese zamanla büyür ve kanamaya sebep olur. Rahim içine yapışarak enfeksiyon ve kısırlığa neden olabilir. Kürtaj ile boş gebeliği sonlandırılan hastanın ileride tekrar gebe kalmasına bir mani yoktur. Bir kere boş gebelik geçirmesi, ileriki gebeliklerinde de aynı durumu yaşayacağı anlamına gelmez. Fakat, bu durumda göz önünde bulundurularak, gebelik planlayan veya gebe kalan her anne adayının mutlak gebelik öncesi ve sonrası rutin doktor kontrollerini ihmal etmemesi gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here