Boyun Sarkması Nedir

Boyun sarkmaları yaşlılığın belirtileri arasında görülmektedir. Ancak düzensiz ve sağlıksız bir yaşam sonucunda, gençlerde de boyun sarkmaları meydana gelebilmektedir.  Yaş ilerledikçe boynunuzdaki kaslar işlevini yavaş yavaş yitirmektedir. Boyun kaslarınızın işlevini yavaş yavaş yitirmesi ile boyun sarkmaları meydana gelmektedir. Yaşlıların sık sık karşılaştığı boyun sarkmaları, insanları rahatsız eden bir durum olarak adlandırabilir.

Boyun Sarkması Niçin Oluşur

Boyun sarkması birdenbire ve nedensiz olmamaktadır. Gençlerde de ara ara görülen boyun sarkmaları, yaşlılarda daha çok görülmektedir. Düzensiz ve sağlıksız beslenmek boyun sarkmalarına neden olabilmektedir. Bu nedenle, düzenli ve sağlıklı yemekleri tüketmeye özen göstermelisiniz.

Boyun sarkmalarının oluşmasının nedenlerinden birisi de boynunuzu öne doğru çok eğmektir. Kitap okurken, bilgisayar ile uğraşırken veya telefonunuz ile ilgilendirirken boynunuzu dik tutmaya çalışmalısınız. Başınızı öne eğmek zamanla alışkanlık haline gelmektedir. Bu alışkanlık size boyun sarkması olarak geri dönebilir. Bu nedenle, başınızı dik tutmaya özen göstermelisiniz.

Kilolu insanlarda boyun sarkması daha çok görülmektedir. Gençlerde de oluşan kilo sorunu, boyun sarkmalarının ana nedenlerinden birisidir. Bu nedenle kilonuzu daima kontrol altında tutmalısınız.

Yaşlılık ile gelen vücuttaki değişiklikler de boyun sarkmasına neden olmaktadır. Boynunuzdaki kasların yavaş yavaş zayıflaması ile boynunuz sarkabilmektedir.

Ne Zaman Doktora Gidilmelidir

Boyun sarkmalarından rahatsızlık duyduğunuz an estetik ameliyatı olabilirsiniz. Ancak boyun sarkmalarınızdan kaynaklanan ağrılarınız varsa, hemen doktora başvurmalısınız. Genelde boyun sarkmaları, fiziksel görünüme etki için doktora daha çok estetik müdahale amacı ile başvurulmaktadır. Boyun sarkmaları, yüz derinizin sarkmasına da neden olmaktadır. Bu nedenle, boyun sarkmalarının ilk evresinde doktora başvurmanız gerekmektedir. İlk zamanlarda yapılacak olan müdahale ile yüzünüzde oluşabilecek sarkmaların da önüne geçilmiş olacaktır. Boyun sarkmanızın olduğunu anladığınız vakit, bir doktora gözükmenizde fayda vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here