Bronzlaşmanın Zararları

Güneşten gelen ışınların cilde temas etmesi sonucunda bronzlaşma meydana gelir. Bronz bir ten beraberinde cilt sorunlarına neden olabilir. Herkesin hayalinde olan bronzluk aşırıya kaçıldığı takdirde cilt sorunlarını getirmektedir.

Güneş ışınları cilde temas etmesi sonucunda cilt kanserine sebep olabilir. Vücutta ten renginin değişimleri çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Güneşten alınan belli miktarda ışınlar insan sağlığını da tehdit edebilir. D vitamini sağlığımız için haylice önemli olmaktadır. Fazlası kalıcı hasarlara sebep olacağından sağlığımızı korumamız gerekmektedir. Güneş ışınlarına maruz kalınacaksa eğer güneşten koruyucu kremler sürülebilir.

Yazın deniz kenarında saatlerce güneşlenmek tenin koyulaşarak bronzlaşmasına neden oluyor. Güzel görünmesine rağmen dikkat edilmeden yapılan bronzlaşmalar ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Pigmentler değişerek cildin renginde oynamalar oluşur. Uzun süre bronzlaşan kişilerde cilt kanseri ve cilt hastalıkları görülmektedir.

Bronzlaşmanın Zararları

Et benleri güneşe uzun süre maruz kamasıyla beraber kanser hastalıklarına sebep olabilmektedir.
Bronzlaşmak için güneş ışınlarına öğle saatlerinde değil akşam güneşinden yararlanılmalıdır.
Aşırı sıcak havalarda güneş ışınlarından korunmak için güneş kremi kullanılmalıdır.
Güneşin dik geldiği öğle saatlerinde güneşlenmek cilde zarar verebilmektedir. Cildi tahrip ettiği gibi zarar verebilir.
Güneş kremi sürmende, güneşlenmek, uzun vadede cildin yaşlanmasına sebep olabilmektedir. Erken yaşta kırışıklar vücuda gelebilir.
Solaryuma giderek bronzlaşmak isteyen kişiler için oldukça zararlıdır. Aletten gelecek olan ışınların sıklığı ve çokluğu sağlığı etkileyebilir.

Sağlıklı Bronzlaşmanın Yolları

Bronzlaşmak tek günde olmamalı, güneş altında en fazla 2 saat durulması gerekmektedir.
Öğleden sonra saat 4’e kadar güneş ışınları zararlı olacağından güneş kremi sürülmeli veya daha sonra güneşlenilmelidir.
Solaryuma gidecekler bayanlar koruyucu sürmeleri gerekmektedir.
Güneş ışınları vücudun kurumasına ve susuz kalmasına neden olur.
Güneşin zarar veren ışınlarını azaltmak için güneş maruz kaldığımız zamanlar devalı su içmeli ve şapkalı olmalıyız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here