Burundan Sarı Akıntı Gelmesi Nedir

Burundan ister istemez gelen sarı renkte su çeşitli sağlık sorunlarının sebepleri olur. En başta sinüzit gibi üst solunum yolu hastalıklarının habercisidir.

Sinüzit
Burun ve göz çevresine bulunan boşlukların adı sinüstür. Sünizit ise buralarda mukozların birikmesi sonucunda oluşur. Genelde her insanda sinüs bulunur ve kontrol altına alınması ile sorun olmaktan çıkabilir. Kanallarda biriken mukozların birikmesi sonucunda insanları olumsuz yönde etkileyerek basınç ve ağrı yapmaktadır. Sinüzit’in en belirgin şekli yüzünüzü önünüze doğru eğdiğiniz zaman basınç ve ağrı hissetmenizdir.

Sinüzit’in en belirgin şekli üst solunum yolu enfeksiyonu sonucunda ortaya çıkmasıdır. Saçlarınızın ıslak olarak soğukta kalmanız, rüzgarda durmak, evde camların açık olup ceyranda kalmamak gerekir. Genelde baş ağrısı, yüz bölgesinde ağrı şeklinde kendisini gösterir. Yan etkileri ise ateş, kırıklık, yorgunluk, ağız kokusu, koku almada azalma, boğaz ağrısı, ses kırıklığı, halsizlik ile kendisini gösterir. Böyle durumlarda gözlerde ağrı ve şişlik hissedilerek yaşam kalitesi düşmektedir.

Sinüzit tedavisi genelde doktorlar tarafından antibiyotik tedavisidir. Vaka ilk aşamalarda ilaç tedavisi sayesinde aşılabilmektedir. Kişi gün içinde hareketine ve sağlığına dikkat ederek hastalığın önüne geçebilir.

Sinüzit’ten korunma yolları
Kişi nezle, grip gibi üst solunum yolu hastalıklarından kendilerini koruması gerekir. Hastalıklardan korunduğu sürece grip aşısı olmalı. Sağlıklı ve düzenli beslenme ile vücut direncini arttırarak sinüslerde mukoz birikimini önleyebilir. Üst solunum yolları enfeksiyonu genelde üşütmekten dolayı olacağından kendilerini sıcak tutmalıdırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here